Jak využít běžně dostupné suroviny jako levná a účinná hnojiva?
Na nejrůznější rady, jak využít nejčastěji kuchyňské suroviny a odpady jako hnojivo pro rostliny, narazíte na internetu doslova na každém rohu. My pro vás máme 5 tipů na hnojiva, která jsme sami na vlastní zahradě vyzkoušeli. Na druhou stranu najdete na internetu celou řadu zaručených rad na domácí hnojiva, která opravdu nefungují a mnohem pravděpodobněji jen přitáhnou pozornost nechtěného hmyzu či přispějí k rozvoji plísní. Mezi takové rady patří zálivka cukrovou vodou, které přitahuje mouchy nebo zálivka z jablečných slupek, po které se vám do květináče pravděpodobně nastěhují octomilky.
1. Vaječné skořápky
Skořápky od vajec se doporučují jako poměrně účinná prevence vzniku hnědých špiček neboli nedostatku vápníku u rajčat a paprik. Skořápky však potřebují nadrtit na co nejmenší částice, nejlepší je použít starý dobrý hmoždíř a pěkně ručně skořápky zpracovat. Pokud nemáte hmoždíř, skořápky rozmixujte na prach v mixéru. Při výsadbě rajčat a paprik na záhony nebo do květináče přidejte ke každé rostlině asi 1 polévkovou lžíci jemného prášku ze skořápek přímo ke kořenům do výsadbové jamky. Ale i nahrubo nadrcené skořápky můžete využít. Nasypejte je kolem rostlin jako ochranu před slimáky.
2. Kávová sedlina
Kávová sedlina neboli lógr je poměrně dobré hnojivo pro všechny kyselomilné rostliny, jako jsou borůvky nebo brusinky, ale prospěje i růžím či rajčatům. Kávovou sedlinu promíchejte se substrátem v květináči nebo ji zapravte do půdy kolem rostlin na záhonech. Určitě ji nenechávejte jen tak na povrchu, má tendenci plesnivět. Kávovou sedlina představuje prospěšný materiál pro všechny kompostéry a komposty, protože ji přímo milují žížaly.
3. Banánová slupka
Obyčejné slupky od banánů představují velmi dobrou surovinu pro přípravu fungujícího hnojiva i ochrany rostlin proti škůdcům. Jen je třeba použít slupky od banánů v BIO kvalitě, abyste si zbytečně do půdy nepřidávali i látky, o které asi nestojíte. Z banánových slupek můžete připravit výluh, kdy nakrájené slupky od banánu necháte louhovat asi 24 hodin ve vodě. Druhý den už budete mít připravené hnojivo plné draslíku, které podpoří zdraví rostlin a zároveň z půdy odpudí háďátka, hlístice i drátovce.
4. Popel ze dřeva
Je důležité vědět, že popel musí pocházet opravdu pouze ze dřeva, nikdy ne z uhlí, a to ze dřeva chemicky neošetřeného, tedy bez barev a laků. Dřevěný popel obsahuje velké množství vápníku, ale také draslík, hořčík a fosfor - prvky, které rostliny potřebují ke správnému růstu i tvorbě květů a plodů. Popel v půdě zamezuje i tvorbě hnědých špiček u rajčat a paprik, ale prospěje i bramborám.
5. Voda z vařených brambor
Poměrně velmi dobré hnojivo například pro orchideje představuje voda, kterou zbytečně vyléváte do odpadu po uvaření brambor. V každém případě se musí jednat o vychladlou a nesolenou vodu, ve které jste vařili brambory ve slupce. Při vaření se z brambor do vody uvolňují živiny, například vitamíny skupiny B, ale i minerály jako fosfor, hořčík a draslík. Voda z brambor posílí rostliny v boji proti houbovým i bakteriálním chorobám a pomůže jim vyrovnat se s náhlými poklesy teplot, tedy s teplotním stresem.
Zdroj: prirodneazdrave.cz, ceskestavby.cz