Boj s moly vyžaduje trpělivost a důslednost
Moli jsou při bližším ohledání docela hezcí motýlci, nicméně většinou je neobdivujeme pro jejich zajímavě zbarvená křídla, ale jakmile je v bytě objevíme, začneme je rychle lapat do dlaní a likvidovat. Nicméně, moli se tak snadno chytit nedají, jeden by řekl, že mají snad schopnost teleportace, nicméně jakmile je doma spatříte, na nic nečekejte a zlikvidujte je. Pokud je totiž necháte rozmnožit, což je u molů velmi rychlý proces, budete mít velký problém a riskujete také zdraví svoje i svých nejbližších. Boj s tímto drobným motýlkem vyžaduje dostatek trpělivosti a úsilí.
Jaký je rozdíl mezi šatním a potravinovým molem
V domácnostech řádí většinou jeden z těchto dvou druhů, ve spíži se zabydluje mol potravinový, z jehož kukel se vylíhnou bílí červi, pak dospělí jedinci a mezitím dokážou zlikvidovat veškeré potraviny. Donést si ho můžeme již z obchodu, například v mouce nebo strouhance. Jakmile se červíci vylíhnou, nepohrdnou ani čokoládou či sušenkami. Potraviny znečistí svými výkaly, pavučinkami a kuklami. Mol šatní má zase v oblibě naše oblečení a textil jako takový a k nás domů se dostane buď otevřeným oknem, nebo si ho můžeme donést zakukleného v oblečení, které není vyprané, především v tom ze secondhandu. Oba druhy molů nám dokážou hodně znepříjemnit život, naštěstí ale víme, jak proti nim bojovat.
Co je nejlepší proti molům
Možná má někdo z vás doma schované balení kuliček proti molům z naftalínu, které se dříve proti nim používaly, v prodeji jsou bohužel stále. V současné době se ale tento způsob likvidace molů nedoporučuje, protože s sebou nese zdravotní rizika. Je tedy vhodné v boji proti molům využít přírodní prostředky v podobě aromatických rostlin či různých pastí.
1. Využijte aromatické bylinky
Aromatické rostliny jako je levandule, rozmarýn, citronová tráva, máta a meduňka jsou sice pro nás příjemné, ale pro moly, stejně jako pro další škůdce, již tolik ne. Nasušte si proto tyto rostliny na zimu, udělejte si malé pytlíčky a ty pak rozmístěte nejen do skříně, ale také do spíže. Stejně jako bylinky funguje také aroma z citrusových plodů jako jsou pomeranče a mandarinky, kůru z nich tedy nikdy nevyhazujte, ale opět ji nasušte a rozmístěte do skříně a spíže.
2. Cedr molům nevoní
Cedr je oblíbený jehličnan, který působí exotickým dojmem a v zahradách bývá využíván jako krásná solitéra. Jeho dřevo či olej z cedrových ořechů je pro moly odpuzující, přičemž nejčastěji se do skříně umisťují kolečka tohoto jehličnanu či napuštěná vata či vatové tamponky v cedrovém oleji.
3. Lepové pasti
Chcete-li si účinek pojistit a molům nedat šanci, zakupte si různé lepové pasti, pásky či skládací domečky. Oboje je napuštěné směsí molích feromonů a lákají dospělé motýlky, které se na ně nalepí. Lepové pasti lze používat i preventivně, není nutno čekat na aplikaci při výskytu jednoho motýlka, důležité ale je, že zhruba za 6 týdnů se musí pasti vyměnit za nové. Jednak feromon za tu dobu vyprchá a jeho účinek již není tak silný, jednak je zde spoustu „mrtvolek“ molů, což by mohlo ostatní moly varovat před nebezpečím.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.