Na úvod je třeba si uvědomit, že mnoho stromů plodících ořechy může dosahovat do výšky i několik desítek metrů. Některé ořechy navíc v našich podmínkách ani nevypěstujete, pokud mezi vaše nejoblíbenější patří například makadamové ořechy, tak se s jejich pěstováním u vás na zahradě rovnou rozlučte. Ořechy, které u nás naopak vypěstujete určitě jsou ale například ořechy vlašské.
Ořešák královský – vaše vlastní vlašské ořechy
Vlašské ořechy jsou v naší části světa typickým zástupcem ořechů. Ostatně není náhoda, že v hovorové řeči pod obecným pojmem „ořech“ chápeme právě vlašský ořech.
Ořešáky zcela běžně rostou na zahradách venkovských domů. Proč byste si je nemohli vysadit i na zahradu domu moderního? Jde o krásný statný strom, který roste desítky let a plodí neuvěřitelné množství ořechů. Po několika letech nebudete schopni úrodu sami zpracovat, a ještě se podělíte se známými a příbuznými.
Kde ořech pěstovat? Tento strom preferuje vlhčí půdu. Bude rád za prostornější část zahrady, kde bude mít prostor pro svoji „královskou“ korunu. Až vyroste, vznikne pod stromem příjemný stín vhodný pro rodinné posezení.
Líska – domácí lískové oříšky
Také lískové oříšky u nás mají podobně jako ty vlašské dlouholetou tradici. Ostatně i samotný pojem „oříšek“ v běžné řeči označuje právě lískový ořech. Zmínit můžeme i jednu z nejoblíbenějších tuzemských filmových pohádek Tři oříšky pro Popelku, která dokazuje, jak je tato plodina u nás populární.
Oříšky může v našich zeměpisných šířkách plodit líska obecná (lze pěstovat jako strom i keř, navíc se dobře tvaruje) nebo mohutnější líska turecká. Také lískám se v našich podmínkách skvěle daří. Preferují kypřejší půdu a vlhčí prostředí. Jinak jsou ale nenáročné a brzy vás potěší pravidelnou bohatou úrodou.
Lískové ořechy jsou bohaté na různé vitamíny, ale i minerály jako je například železo, vápník, fosfor nebo draslík.
Vypěstovat si můžete i ořechy, u kterých byste to možná nečekali
Seznam oříšků, které si můžete doma vypěstovat, ale těmito dvěma typickými zástupci nekončí. Dařit se u nás totiž může i ořechovci pekanovému (plodí chutné pekanové ořechy). Vypěstovat můžete i domácí mandle, arašídy nebo jedlé kaštany. Pro některé z těchto rostlin už ale může být nezbytné vytvořit vhodné podmínky – hodí se tak například pro pěstování v květináči, který můžete na zimu přemístit do tepla, nebo například ve fóliovníku či skleníku.
Které ořechy přenechat raději odborníkům?
Pokud rádi experimentujete, ušetříme vám čas některými typy ořechů, kde je zkrátka lepší vsadit na nabídku kamenných a internetových prodejců. Jde například o makadamové ořechy (makadamie celolistá), para ořechy (juvie ztepilá), pistácie (řečík pistáciový) a vlastně většinu dalších druhů mimo výše zmíněné. Většinou platí, že tyto stromy špatně snáší chlad. Pocházejí z deštných pralesů nebo polopouštních oblastí. V našich podmínkách tak tyto rostliny buď nepřežijí zimu, nebo nebudou ani přes veškerou snahu plodit.