Prevenci, diagnostice i léčbě onemocnění očí a široké škále poruch zraku se věnuje medicínský obor oftalmologie. Má k dispozici řadu špičkových diagnostických i léčebných postupů, dokáže odhalit nemoci způsobené zcela jinými chorobami, například onkologickými či řadou civilizačních nemocí. Zásadní je pravidelný screening u pacientů s diabetem či vysokým krevním tlakem – nemocemi – které mohou nevratně poškodit zrak (například diabetická retinopatie). Řada nemocí je spojená nejen s dalšími chorobami, ale i věkem, kdy se logicky zrak mění, zhoršuje a objevuje řada nemocí s vyšším věkem jasně spojená (šedý zákal, zelený zákal neboli glaukom, věkem podmíněná makulární degenerace VPMD).
Včasná návštěva lékaře je dobré rozhodnutí
Proto je zcela nezbytné myslet včas na prevenci, pravidelně navštěvovat očního lékaře a v případě jakýchkoliv akutních obtíží navštívit oční ambulanci. Mezi nejčastější, se kterými lidé přicházejí, jsou záněty oka. Projevují se důvěrně známým zarudnutím, pálením, řezáním a svěděním v oku. Nadměrným slzením nebo naopak pocity zcela suchého oka. Na vině jsou obvykle bakterie (stafylokoky, streptokoky), viry (adenoviry, herpes simplex), chlamydie, vzácně i mykózy. Projevují se vodnatým výtokem z očí u virových zánětů a zhnisaným u bakteriálních. Ráno se probudíte se zalepenýma očima a velmi nekomfortním pocitem. Rozhodně si do očí nesahejte prsty, nemněte si je, infekci si snadno přenesete i do toho druhého. Ideálně jen lehce oko propláchněte borovou vodou a navštivte lékaře. Myslete na to, že infekci můžete přenášet na ostatní členy domácnosti například ručníkem.
Co je na vině nejčastěji?
Záněty spojivek a postižení rohovky. Adenoviry a herpetické viry způsobují bolest, zčervenání oka, pacienty trápí světloplachost a řezání v oku. U virových zánětů spojivek jsou první volbou kapky do očí, které oko zvlhčí, vytvoří takzvané umělé slzy, ty vyplavují viry a pomáhají s pocity bolesti. Přidejte oplachování víček, studené obklady a oči šetřete za slunečními brýlemi. U bakteriálních zánětů jsou první účinnou volbou léčby antibiotické masti a kapky. Některé typy bakterií na rohovce mohou způsobit vřídek, který praská. Pokud se problém neřeší včas, hrozí proniknutí do hlubších vrstev rohovky, kde vytvoří jizvu a ta již trvale bude omezovat vaše vidění. K obtížím, které navíc narušují estetický dojem patří nejčastěji ječné zrno (hordeolum) – akutní zánět folikulů řas na očních víčcích, které způsobují stafylokoky. Hnisavý absces, který se vytvoří, je nutné léčit antibiotickými mastmi, případně chirurgicky pomoci odtoku hnisu. Chalazion (vlčí zrno) – zánět Meibomovy žlázy, která se ucpe a vytvoří hnisavou bulku, která buď sama praskne nebo přejde do nebolestivého chronického stadia a pak překáží ve vidění. Je potřeba ji chirurgicky spolu s pouzdrem odstranit. Podobně obtěžující je hnisavý zánět uvnitř řas způsobený streptokoky, který se léči antibiotickými mastmi. Může z zanechat nepravidelné jizvy, které negativně ovlivní růst řas.
Pomoc z přírody
Léčivkou očím prospěšnou je světlík lékařský. Dokáže vyléčit slzné žlázy i zánět očních víček. Velmi účinné jsou koupele či obklady ve výluhu byliny. Podobně účinný je měsíček lékařský. Očím prospívá dostatek vitaminů A, B, C a E. Ideálně přijímané přirozeně v pestré zdravě. Nedostatek vitaminu A způsobuje únavu očí, pálení, svědění víček, nedostatek vitaminu B2 (riboflavinu) může způsobit zhoršování zraku, v nejtěžším případech až šedý zákal.