VIDEO: méně známé včely drvodělky

Kdo ji vidí poprvé, zažije šok. Drvodělka totiž může měřit až 3 cm. Jde o samotářskou včelu se zavalitým tělem i zadečkem, které jsou porostlé černými chloupky, a s modře lesklými křídly. Bát se jí netřeba – je mírumilovná a člověka se bojí, stejně jako vos, a dokonce i včel medonosných.

 

Odkud včely drvodělky pocházejí

Na naše území se včely drvodělky přesouvají z jižní Evropy. Mají rády teplo a dostatek slunce, kterého je u nás v důsledku oteplení v posledních letech více než dost. Přesto se u nás vyskytují zatím jen v určitých oblastech. Nektar sají totiž z rostlin, které rostou i v oblasti původního rozšíření, a některé z nich u nás zatím nejsou více rozšířeny. Drvodělky jsou však přizpůsobivé a mnohdy se spokojí i s rostlinami, které pro ně nejsou až tak atraktivní, ale kvetou postupně během celé sezony.

Drvodělky u vás na zahradě 

Přítomnost drvodělek v zahradě nemá zásadní význam, kromě jejich přispění k opylení rostlin samozřejmě. Jsou ale ukazatelem druhové pestrosti a přírodního rázu zahrady – vyhledávají zvláště přírodní nebo extenzivní zahrady, chráněná území, vybrané parky... Tam kde daří drvodělkám, se tudíž bude dařit i jiným včelám samotářkám a čmelákům, ale třeba i motýlům. 

Jak žijí včely drvodělky 

Zimu přežívají, na rozdíl od čmeláků, samci i samičky drvodělek. Ze zimoviště vylétají obvykle v dubnu a začátkem května se páří. Samečci následně hynou a samičky hledají místo k vytvoření hnízda. Do každé z šesti až osmi založených komůrek pak uloží samička potravu pro budoucí plod, snese vajíčko a komůrku uzavře. Zhruba za dva měsíce se líhnou mladé včely drvodělky, které začnou sbírat nektar, aby měly dostatek energie pro přezimování. Jejich matka umírá a přezimuje pouze nová generace. 

Co včely drvodělky potřebují 

Drvodělky uvítají zvláště teplá a osluněná místa, vhodné nektarodárné a pylodárné rostliny a mrtvé dřevo k vytvoření hnízda. Dřevo by mělo být nejlépe měkké, ideálně z listnatých stromů, může trouchnivět, ne se však rozpadat. Tvrdé dřevo je možné použít po navrtání chodbiček, které včelám usnadní stavbu hnízda.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada