Když řezané květiny, tak na co nejdelší dobu. Klíčem je čistá voda, čistý řez a maximální plocha k příjmu vody. Co rostlinám naopak vyloženě škodí?
Ať si květiny domů přinesete z obchodu, nebo ti šťastnější ze své zahrady či z louky za domem, vždy je nutno dodržet určitá pravidla. Se správnou péčí totiž musíte začít hned, jak si je donesete domů.
1. Květiny vždy vybalte a připravte si vázu
Nezáleží na tom, zda jste si květiny koupili v květinářství nebo jste je dostali jako milou pozornost. Důležité je, pokud jsou květiny v obalu, ať již papírovém nebo celofánu, vždy ho odstraňte. Pak si připravte vázu, která samozřejmě musí být čistá. Pokud jste v ní měli jiné květiny, nejprve ji důkladně vymyjte a očistěte, jinak riskujete rozvoj houbových chorob. Napusťte do ní čistou vodu, ne příliš ledovou, zhruba do poloviny a nasypte do ní sáček s výživou pro řezané květiny. Ta totiž zabrání množení bakterií ve vodě a prodlouží trvanlivost květin. Mimochodem, v dobrém květinářství vám výživu pro květiny dají automaticky k nákupu květin, pokud si o ni musíte říci nebo vám ji v horším případě zpoplatní, už zde nikde nenakupujte. Vypovídá to totiž hodně o odbornosti personálu.
2. Stonky seřízněte pod tekoucí vodou
Zakoupíte-li květiny v květinářství, školený personál by vám měl stonky jednotlivých květů ošetřit řezem a poučit vás, jak se dále o květiny starat. Jakmile si květiny přinesete z obchodu domů, opět je seřízněte, přičemž většina květin vyžaduje šikmý řez, díky kterému snáze přijímá květina vodu. Výjimku tvoří například chryzantémy, které se pouze zalamují. Ideálně, pokud stonky zaříznete pod proudem vody, jen tak se do svazků rostliny nedostane vzduch a prodlouží se tak její trvanlivost. Samozřejmostí také je, před vložením do vody, odstranit všechny spodní listy, které by ve vodě zahnívaly. U růží nezapomeňte odstranit trny. Nůž, kterým ošetření stonků provádíte, musí být samozřejmě čistý a ostrý.
Řez stonků je pro prodloužení trvanlivosti květin velmi důležitý
3. Kam vázu s květinami postavit? K míse s ovocem rozhodně ne
Dobře, máte již květiny ve váze a nyní musíte najít vhodné místo. Váza s květinami by neměla být v průvanu ani u zdroje tepla, sem patří i plně osluněný parapet. Vhodné ani není prostor, kde je kouř z cigaret ani mísa s ovocem. U ovoce je znám plynný fytohormon etylen, který vzniká při zrání ovoce a který urychluje stárnutí květů.
4. Vodu pravidelně měňte či doplňujte: je v tom rozdíl
Samozřejmostí, jak prodloužit trvanlivost živých květů ve váze je pravidelná výměna vody, případně doplňování výživy. Vodu tedy vyměňujte pravidelně, ideálně obden, přičemž při výměně vody rovnou znovu seřízněte stonky a vázu vymyjte. Výjimkou jsou opět chryzantémy, u kterých se voda nemění, ale pouze dolévá.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.