Jaké svíčky se dávají na adventní věnec a jak se o něj starat, aby vydržel krásný po celé Vánoce
První svíce, svíce proroků, která symbolizuje naději, byla na našem adventním věnci již zapálena. Postupně tak během čtyř týdnů zapálíme každou další neděli svíci betlémskou, symbolizující lásku, svíci pastýřskou zastupující radost, a nakonec svíci andělskou, přinášející pokoj a mír. Máte-li na svém adventním věnci pátou svíci, která by měla být bílé barvy, té říkáme svíce Kristova a pouze ta může být zapálena jak na Štědrý den, tak i na Boží hod vánoční. Pamatujte, že svíčky se na adventním věnci zapalují proti směru hodinových ručiček a podle starých zvyků by první svíčku mělo zapálit nejmladší dítě v rodině, druhou svíčku by mělo zapálit nejstarší dítě v rodině, třetí svíčku maminka a tu poslední tatínek.
Jak adventní věnec uchovat až do zlaté neděle
Přetopené místnosti v našich domovech nejsou pro udržení životnosti adventních věnců úplně optimální. Takže, je důležité se o věnec pečlivě starat, jinak nám dlouho radost dělat nebude.
Pravidla pro krásný věnec na celé Vánoce:
- Pravidelně ho roste střičkou,
- uchovávejte ho přes noc v chladu, třeba ve špajzu na zemi, máte-li tam chladné dlaždice, nebo ho klidně dejte na terasu či balkon, zde mu bude určitě lépe
- pokud na věnci máte sušená jablka, ořechy nebo jiné přírodní dekorace, nedávejte ho na balkon. Hladoví ptáčci by vám ho mohli ozobat.
- Je-li věnec vyroben ze smrku, což se snad nestává, ale může tomu tak být, smrková chvoj vydrží velmi krátkou dobu ve srovnání s jedlí nebo chvojím z jiných jehličnanů. Vy tak budete vysávat suché jehličí jako první.
Bezpečnost nade vše
To, že nesmíte odcházet od zapálené svíčky na adventním věnci, to je vám nejspíše jasné. Určitě si ale také uvědomte, že ozdoby, mašle ani větvičky nesmí být v blízkosti svíčky. Jak postupně dochází k vysychání jehličí, stoupá i riziko požáru. Dbejte tedy na opatrnost a pod svíčky vždy dávejte ochranné podložky, bez nich svíčky ani nezapalujte.
Adventní věnec a Štědrý den
Stále si mnoho lidí neuvědomuje, že na štědrovečerní stůl rozhodně nepatří klasický adventní věnec se 4 svíčkami. V letošním roce zapálíme poslední svíci, svíci andělskou, 22. prosince a jedná se o zlatou neděli. V tento den by tak měly hořet všechny svíčky najednou. Ale na štědrovečerní tabuli by již adventní věnec měl vystřídat buď adventní věnec s pěti svíčkami, nebo vánoční svícen.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.