Co budete potřebovat
Stabilizovaný mech, lišejníky a rostliny na doplnění
Hlavní výhodou stabilizovaných rostlin je, že jsou téměř bezúdržbové. Díky stabilizaci si zachovají svůj „živý“ vzhled, avšak eliminují se všechny starosti související s péčí o živé rostliny – není třeba je zalévat, přesazovat ani jinak ošetřovat.
Pro velikost obrazu 40 x 50 cm budete potřebovat cca 300g lišejníku a přibližně 400g mechu (výběr z plochého i kopečkového). Odstíny barev si můžete vybrat dle svého vkusu.
Do obrazu můžete kromě mechů zakomponovat různé větvičky, kusy kůry, případně kameny- fantazii se meze nekladou.
Mechových obrazů můžete v interiéru využít hned několik. Pokud jsou obrazy skládány k sobě, zvolte podobnou kompozici a stejný materiál.
Rám
Pro výrobu mechového obrazu použijte dřevěný rám s podkladem z překližky. Vyrobit si ho můžete buď svépomocí nebo ve specializovaných prodejnách zakoupit přímo rám na mechový obraz. Pro jednodušší obrazy ze stabilizovaného lišejníku můžete použít případně i samotnou překližku vyříznutou do požadovaného rozměru bez rámu.
Lepidlo
Při výrobě mechového obrazu si vystačíte s klasickou tavnou pistolí, běžně používanou pro domácí dekorace. Nezapomeňte si udělat dostatečnou zásobu lepících tyčinek, jelikož spotřeba lepidla je dost vysoká.
Další příslušenství, které se bude hodit
Nůž, krájecí prkénko, nůžky, aranžérské spony (případně drát), menší štětec, pinzeta, kusy molitanu.
Mechový obraz dodá vašemu obývacímu pokoji celoroční atmosféru přírody.
Než začnete lepit, nejprve si navrhněte celkovou kompozici
Začínáme tvořit obraz. Pokud ještě nemáte v hlavě přesnou představu, jak bude obraz vypadat, je dobré si udělat přibližné rozložení jednotlivých prvků nanečisto – bez lepení. Dominantní prvky mohou tvořit větší kusy kopečkového a plochého mechu, které si orientačně umístěte na překližku a vytvořte tak kostru celého obrazu. Ze stabilizovaných rostlin můžete použít list kapradiny, eukalypty, laskavce a mnoho dalšího. Lišejník pak využijte k doplnění prázdných míst.
A můžete se pustit do finálního tvoření
Připravenou plochu z mechů začněte postupně lepit tavnou pistolí. Při práci s tímto nástrojem buďte velmi opatrní, jelikož popáleniny roztaveným lepidlem nejsou žádná legrace.
Abyste svému obrazu dodali plastičnost, podložte plochý mech čtverečky molitanu, které tavnou pistolí připevníte k podložce. Převislé okraje mechu pak přilepte na podklad, aby vznikl mechový kopeček. Kousky molitanu můžete používat i k vyrovnání případných nerovností-např. pod větší kusy kopečkového mechu, které mívají občas hrbolatou spodní hranu a nedoléhají tak dobře na podklad.
Mechy určené do rohu obrazu odstřihněte nebo ořízněte do pravého úhlu.
Doplňte obraz větvemi zajímavých tvarů
Složitější částí tvorby mechového obrazu může být připevnění nepravidelných větviček. Použijete-li mohutnější rovný kus dřeva, stačí jej přímo přilepit o podklad a následně kolem něj lepit mechy. Pokud ale zvolíte nepravidelný tvar do oblouku, můžete jej na podklad přilepit jen bodově. Pro lepší zajištění prvku na obraze můžete použít aranžérské sponky, vytvořené ze zeleného aranžerského drátu. V místech, kde se nachází mohutnější kopeček nebo kde je schovaný molitan, lze sponka pěkně zapíchnout.
Ve chvíli, kdy máte připevněný mech i dřevěné dekorační prvky, následuje vyplnění mezer lišejníkem. Před použitím si lišejník očistěte od jehličí a jiných případných nečistot a odstřihněte kořínky na požadovanou délku.
Chcete-li lepit lišejník nastojato, aby pěkně vynikly vrchní hlavičky, musíte odhadnout vhodnou výšku, ve které ho zastřihnete a lepíte ho v co nejtěsnějších shlucích těsně u sebe.
K výrobě obrazu zvolte speciálně upravené mechy a lišejníky tzv. stabilizací. Ta zamezuje rozpadu rostliny a fixuje přirozenou zelenou barvu.
Nakonec už jen list kapradí
Jako třešničku na dortu můžete na svůj obraz použít stabilizované rostliny (kapradí, eukalypty, laskavce a mnoho dalšího). Stonek zvolené rostliny jemně zapíchněte do mechu a zajistěte sponkami z drátů.
Některé kousky mechu obsahují různé nedokonalosti přírody, jehličí nebo kousky dřeva. Chcete-li, můžete je jemně odstranit pinzetou a celý obraz důkladně vyčistit. Na závěr už jen jemně oprášíme rám obrazu menším štětcem.
Listy lesních rostlin jemně zapíchněte do mechu a zajistěte sponkami z aranžérského drátu.
Zdroj: Mechovna.cz