Sklizeň a hydratace květin
Vysoké teploty jsou pro řezané květiny náročné. „Jak svatá Anna přináší chladna z rána, je časný ranní řez a odběr rostlin nejlepší. Celý den pak květiny hydratujeme (jsou ve vodě) ve sklepě, případně v chladicím boxu či lednici. Až po minimálně 12 hodinách napojené květiny vážeme a aranžujeme. Rostliny jsou pak pevné a vydrží při práci bez vody svěží," popisuje spolumajiteka květinové farmy, Nela Keroušová.
Co s listy a se stonky
Všechny listy, které by se ve váze namočili, je nutné odstranit. „Stonky seřezáváme ostrými nástroji pokud možno šikmo, abychom vytvořili co největší plochu pro absorbci vody," vysvětlují majitelé. „Většina druhů (hlavně hortenzie) uvítá řez přímo pod vodou, aby se do pletiv nedostal žádný vzduch. Některé květiny, například růže, vzpruží ponoření posledních dvou centimetrů stonku na několik vteřin do horké (ne vařicí) vody. Proces slouží jako dezinfekce a pravděpodobně i jako narušení pletiv tak, že se posléze zcela otevřou. Pára z horké vody se ale musí vyhnout květům."
Výměna vody ve váze
A jak často měnit vodu? „Vodu u květin měníme denně hlavně u průsvitných váz a je možné do ní přidat kapku octa proti bakteriím a špetku cukru jako výživu," uzavírá výklad Nela Keroušová s tím, že takto ošetřovaná čerstvá kytice vydrží při pokojové teplotě bez přímého slunce i v horkém létě téměř dva týdny.