Barborkami jsou nejčastěji větvičky třešně, ale mohou být i z višně, jabloně nebo zlatice. Termín jejich řezu připadl na 4. prosince hlavně proto, že po přenesení do tepla rozkvétají kolem zimního slunovratu. Květy symbolizovaly naději a připomínaly, že po dlouhé a tuhé zimě opět nastane jaro.
Barborky rozkvetlé na Štědrý den
Podle barborek dívky v minulosti také hádaly, jestli se brzy provdají. Pokud barborky vykvetly na Štědrý den, znamenalo to, že do roka budou vdavky. Pro větvičky věštící budoucnost ovšem platila určitá pravidla – musely být ze stromu starého minimálně deset let, uříznuty v přesně stanovenou dobu apod. Dívky dokonce mohly větvičky ozdobit pentlemi se jmény nápadníků, kteří přicházeli v úvahu. Ženichem měl být pak ten, jehož větvička vykvetla jako první.
Větvičky barborek ozdobí stůl a zkrátí čekání na Vánoce.
Foto: Shutterstock
Barborky a křesťanská symbolika
Zlí jazykové tvrdí, že když se křesťanům nepodařilo pohanský zvyk mezi lidmi vykořenit, přijali ho za svůj a vystavěli na něm vlastní tradici. Symbolizovat má pro ně jednak obrození, čistotu a světlo (neposkvrněné početí a příchod Ježíše), a jednak sílu víry. Podle jednoho z příběhů byla Barbora dcerou pohana, zaslíbila se ale Kristu a nechala se tajně pokřtít. Odmítla se tak podřídit otcově vůli a vzít si vybraného ženicha, a byla proto popravena. Cestou na popraviště prý vzala do ruky větvičku, která díky tomu, že se Barbora nezřekla své víry, uprostřed zimy rozkvetla.
Barborky a Sv. Barbora jako patronka
Svatá Barbora byla časem zasvěcena několika profesím, z nichž asi nejznámější byla hornická. Vzpomínáte na pohádku Dařbuján a Pandrhola? V ní hraje Stanislav Neumann havíře, který si cestou z hospody Na kocandě prozpěvuje: “Svatá Barbora, panna poctivá, havířům pomáhá dobývat chleba, do temných děr zemských s nimi sestupuje a kahanem nebeským světlo zapaluje.” Ve štolách se totiž dříve nechávalo svítit přes noc tzv. Barbořino světlo...
Kdy se vydat na barborky
Větvičky třešní uřízněte nejlépe 4. prosince, a to ostrým a čistým nožem. Po přenesení domů dejte větvičky do vázy s odstátou vodou pokojové teploty a postavte je v ní na světlo. Vodu po několika dnech měňte a v suchém bytě můžete větvičky i rosit. Pokud se s řezem barborek zpozdíte, nevadí. Jejich kvetení popoženete tak, že celé větvičky vložíte nejprve do vlažné vody (třeba do vany, postačí čvrt hodiny) a až pak je naaranžujete do vázy. Dříve vykvetou také na teplém místě. Kvetení pozdrží naopak chladnější prostor.