Pes na zahradě vítaný

Jste-li majitelem zahrady a psa zároveň a nechcete pošlapané záhony, vytahané nebo močí umořené rostliny, díry a skvrny na trávníku nebo rozhrabanou mulčovací kůru, budete muset něco podniknout. 

Pes, přítel zahrady 

Pes je tvor inteligentní, samozřejmostí by proto měl být vhodný výcvik, byť jen v minimální podobě. Jak si psa vycvičíte, tak se bude chovat. Pokyny můžete například usměrnit jeho pohyb po vyznačených cestičkách, odnaučit hrabání na nevhodných místech nebo naučit venčení mimo zahradu. 

I tak ale stojí za námahu psovi trochu „pomoct“ mechanickými překážkami, vhodnou výsadbou nebo některými, pejskaři ověřenými triky. 

Fotogalerie

Zahradní tipy pro pejskomily

  • Každý pes běhá kolem plotu, hlídá si revír a sleduje, co se děje. Nechte mu proto podél hranice pozemku prostor na cestičku, stačí půl metru. Nic sem nevysazujte, vše by udupal. A nezapomeňte na přístup k plotu. 
  • Plot po obvodu zahrady by měl mít podezdívku, jinak se může stát, že ho pes bude podhrabávat. Stejně tak kolem záhonů postavte plůtek a jasně tak vymezte hranice. 
  • Vyhrabává-li pes na zahradě díry, nepolevujte v jejich zasypávání a přidejte do nich i výkaly vašeho psa. Mělo by to fungovat, váš nos a žaludek ale dostane zabrat. 
  • Pokud chcete, aby pes v zahradě na určitá místa nechodil, zkuste na ně umístit pastičky na myši. Jejich sklapnutí je lehce vystraší, aniž by jim ublížilo a pes se místu napříště vyhne. 
  • Vyzkoušejte i výsev šanty kočičí nebo zasaďte vonné bylinky, jako levanduli a mátu, nebo jiné květiny, například afrikány a muškáty, které psům nevoní. Uvidíte, že místa s nimi obejde pes obloukem. 
  • Vypozorujte, která místa pes rád značkuje a umístěte na ně kameny, pařezy nebo špalky. Velké kameny mohou zahradu dokonce rafinovaně dotvářet. Hlavní je, že pes bude čůrat na  a ne na okrasné keře. Při zalévání tyto kameny pravidelně kropte, aby nebyly cítit močí.
Pes s konvičkou
Info ikona

Nezapomeňte na pravidelné venčení a nechte psa mimo zahradu vyběhat. Nebude pak mít energii na lumpárny.

Foto: Shutterstock

  • Pach rostlin funguje také jako ochrana před značkováním. Na místa, která nechcete mít znečištěná, zasaďte například pelyněk brotan. Použít můžete i nakrájenou cibuli nebo různé odpuzující spreje. 
  • Jestliže na trávníku, nebo jinde, najdete psí exkrement, okamžitě ho odstraňte a místo pořádně prolijte vodou. Výkaly rozhodně nedávejte do kompostu, ale do odpadků. 
  • V žádném případě neopomeňte pravidelné venčení a minimálně ráno a večer nechte psa v přírodě mimo zahradu vyběhat. Volný pohyb přispěje k jeho vyprázdnění, čímž odpadnou problémy s psími výkaly. 
  • Chcete-li naučit psa vyprazdňování ve volné přírodě, musíte s venčením mimo zahradu začít od štěněte. Pes zvyklý močit na zahradě se to odnaučuje těžko. Jestliže si pes na pravidelné procházky zvykne, bude vaše zahrada ušetřena. Pozor ale, nikdy mu nesmí zahradu označkovat jiný pes. S tím se nesmíří a vše přeznačkuje. Zabraňte proto cizím psům v přístupu na vaši zahradu. 
  • Jako krajní řešení se jeví kotec s výběhem. Na zahradu se pes prakticky nedostane, pravidelné procházky jsou pro něj proto nutností!
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada