Listy nejsou na podzim barevné jen pro naše potěšení. Jejich zbarvení i opad má svůj smysl.
Co jsou to pranostiky a jak vznikly?
Pranostiky jsou vlastně předpovědi, týkající se určitých dnů či období. U nás jsou vedené jako samostatný pojem, ale třeba v jiných zemích se již řadí mezi přísloví a pořekadla. A jak takové pranostiky vznikají? Bývají výsledkem dlouhodobých pozorování týkajících se počasí a na ně navazujících zemědělských prací. Dříve lidé používaly pranostiky jako jakousi předpověď počasí, dle čehož si plánovali práce na poli či zahradě. Často bývají spojovány se jménem světce, jehož svátek se ten den slaví.
Jak kvíz funguje: je to hlavně zábava
Kvíz, který jsme pro vás připravili, má být hlavně zábava, takže pokud dané pranostiky neznáte nebo je všechny natipujete, vůbec nevadí. Důležité je, že se třeba něco nového dozvíte a malinko se přiblížíte k době, kdy neexistovaly žádné chytré aplikace, portály a jiné vymoženosti dnešní doby, ale kdy si lidé, pomocí pranostik, nejen našli zábavu, hlavně si dle nich dokázali zorganizovat celý rok. V kvízu máte 10 pranostik, které se váží na měsíc září. Vaším úkolem je doplnit chybějící slovo nebo spojení. Přejeme vám příjemnou zábavu.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.