KVÍZ: Copak je to za ptáčka? Vyzkoušejte si svůj sluch a zkuste poznat, jaký ptačí návštěvník právě navštívil vaši zahradu

Co udělat pro to, aby se ptáčkům zpěváčkům na vaší zahradě líbilo? 

Už od velmi brzkého rána nás svým zpěvem do nového dne vítá kos černý. Postupně se přidají ostatní, jako jsou sýkory, štěbetaví vrabci, pěnkavy či hrdličky. Aby se na vaší zahradě ptáčci zabydleli, mějte na zahradě budky, krmítka a ptačí pítka. Nyní v horkém počasí, které panuje, potřebují hlavně vodu. Takže na zahradu, nejlépe někam do zadní, klidné části, pěkně pod keře, umístěte ptačí pítka nebo jen hlubší podmisku, do které dáte pár kamínků. Vodu pravidelně vyměňujte, protože ptáčci nejen hasí žízeň, ale používají pítko ke koupeli. Máte-li doma kočičku, umístěte pítko tak, aby ptáčky nemohla nějak ohrozit. Miluje je totiž k smrti.

Ptačí budka na každou zahradu

www.nkz.cz

Radost jim udělá dostatek keřů a stromů, kde ptáci naleznou úkryt a potravu

Důležitý je také dostatek hustých keřů nebo stromů s košatou korunou, kde malí opeřenci hledají úkryt. Samozřejmostí je pár keřů s chutnými plody, jako jsou jeřáby, ptačí zoby, hlohyně, rakytník, trnky či černý bez. Právě dřeviny využijete k umístění budek, které ptáci využívají nejen k hnízdění, ale i zde hledají úkryt před zimou a predátory. Budou-li některé keře trnité, budou vás zbožňovat.

Dřeviny s barevnými plody pro vaše i ptačí potěšení

www.nkz.cz

Tato svatá čtveřice ptáků se většinou ukáže na každé zahradě i v městském parku

Sýkora modřinka

Je malého vzrůstu, ale slyšet je velmi zřetelně. Poznáte ji podle modrého zbarvení na křídlech, zádech a temeni, a má žluté bříško. Sýkorky jsou obecně velmi aktivní, pohybují se poskoky a mnohdy je nalezneme viset hlavou dolů. I sýkory vám pomáhají při ochraně rostlin před škůdci, housenky, mouchy, červy nebo žravé brouky, to vše sbírá hlavně za aktivního pohybu na stromech a keřích, méně na zemi a v zimě ve smíšených hejnech často na krmítkách.

Sýkora koňadra 

Je ta druhá ze sýkorek, které u nás přebývají po celý rok. Je to také ta běžnější a zároveň největší ze sýkor.Koňadru poznáte spolehlivě dle leskle černé hlavy, jen tváře a příuší jsou bílé. Hřbet je mechově zelený, křídla modrošedá s výraznou bílou křídelní páskou. Je velmi přizpůsobivá a učenlivá. Máte-li na vaší zahradě dostatek keřů, bude se jí u vás líbit. Nevadí jí ani městské parky. Na jaře a v létě se živí převážně živočišnou stravou. Na podzim a v zimě vyhledává hlavně semena.

Krmítko: správný výběr, umístění a péče

www.nkz.cz

Vrabec domácí


Vrabce domácíhoasi není třeba představovat, snad jen to, že má ještě svého příbuzného, vrabce polního. I ten se často objevuje v našich zahradách a v zimních měsících na krmítku. Nicméně vrabec domácí vypadá velmi nenápadně, až při bližším pohledu zjistíme, že má poměrně nápaditý ocas. Samečci jsou zbarveni nápadněji, než samičky. Vrabci žijí celoročně v hejnech a živí se hlavně rostlinnou stravou, krmením pro hospodářská zvířata, případně našimi odpadky.

Kos černý

Je ten krásný, černý ptáček, který nás budí, často velmi brzy ráno, svým zpěvem.Samec je černý, s oranžově žlutým zobákem a oranžovým kroužkem kolem očí, zatímco samice má hnědou barvu se světlejším krkem a tmavým zobákem. Kos je velmi přizpůsobivým ptákem a je schopen vyvádět mláďata kdekoliv, kde je dostatek potravy a úkryt. Kosi bývají vcelku přidrzlí, často přihopkají až k vám. Ti otrlejší jedinci se nechají i krmit z ruky a na krmítku bude nejčastějším návštěvníkem. Kromě bobulí a drobného hmyzu se živí tím, co najdou na ulicích, dvorcích či sadech. Díky své velikosti ale odhánějí menší ptactvo u krmítek, ale to už jsou zkrátka zákony přírody.

Ptáčci si rozhodně zaslouží naši pozornost a měli bychom udělat vše pro to, abychom je na našich zahradách vždy měli čím přivítat. Odmění se nám nejen zpěvem, ale už samotnou přítomností.

Pozvánka na ranní koncerty ptáků

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada