Proč a kde vznikly pranostiky
Určitě si pamatujete ze školy, že pranostika je typ lidového rčení, kde je blízký vztah mezi počasím a celým hospodářským rokem. Pranostiky vymýšleli obyčejní lidé, kteří díky tomu, že lépe rozuměli přírodě a uměli ji pozorovat, dokázali velmi přesně odhadnout, jaké období je čeká. Věřte nebo ne, některé pranostiky platí i dodnes, vždyť si vzpomeňte: „Svatá Anna, chladna z rána“, nebo „Medardova kápě, 40 dnů kape“, aj. Dnešní meteorologické modely sice dokáží předpovědět počasí detailněji, ačkoliv občas se to úplně nepovede. A z toho důvodu je mnohdy lepší, znát základní pranostiky. Ty, na měsíc říjen se vám určitě hodí, obzvláště pokud se vždy chystáte na hory a nevíte, zda bude dostatek sněhu. Stačí jen vykouknout ven z okna a bude vám jasno.
Jak kvíz funguje: nejsme před tabulí, hlavní je zábava
Do našeho kvízu jsme ukryli známé i ty méně známé pranostiky, tentokrát na měsíc říjen. Zkuste si, jak na tom s jejich znalostí jste. A pokud se to nepovede, nevadí, nejsme přece nikde před tabulí, hlavní je, že jste se něco nového dozvěděli a pobavili se. Tak připraveni? Jdeme nato.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.