Podzim, a hlavně období babího léta, zahaluje krajinu i zahrady do škály barev. Nejvíc září z korun stromů a z větví keřů – ale nejsou jen tam. V okrasné zahradě rozehrávají barevnou proměnu trvalky, které právě rozkvétají.
Květy hvězdnic v pastelových barvách
Nejznámější a nejpestřejší skupinou mezi nimi jsou hvězdnice (Aster), které nakvétají od konce léta a mnohé kvetou ještě počátkem listopadu. Severoamerické, ale i východoasijské druhy přinášejí do podzimní zahrady pestrou paletu pastelových barev. K vidění jsou kultivary s bílými, růžovými, červenými, karmínovými, purpurovými až fialovými květy. Kromě barvy květů se jednotlivé odrůdy liší také výškou, barvou a tvarem listů, typem růstu (mohou být trsnaté či poloplazivé) a do určité míry také termínem kvetení.
Stovky a stovky odrůd hvězdnic
K nejvýznamnějším na podzim kvetoucím druhům, z nichž bylo vyšlechtěno mnoho desítek či spíše stovek odrůd, patří hvězdnice křovitá (A. dumosus) dorůstající výšky 15–40 cm, hvězdnice novobelgická (A. novi-belgii; výška 50–120 cm), hvězdnice novoanglická (A. novae-angliae; výška 70–150 cm), hvězdnice vřesovcovitá (A. ericoides) s jemným olistěním a stovkami drobných květů či druh Aster lateriflorus nápadný načervenalým olistěním a záplavou drobných bělavých kvítků s tmavým středem. Z asijských druhů je nejdůležitější hvězdnice nestařcovitá (A. ageratoides). Například fialové květy jejího kultivaru ’Ezo Murasaki’ se objevují až do počátku listopadu.
Hvězdnice do každé zahrady
Hvězdnicím vyhovuje téměř každá ne zcela vysychavá zahradní půda s dostatečným obsahem živin a stanoviště na plném slunci nebo v mírném polostínu. Lze je kombinovat s řadou dalších zahradních trvalek. Hezké jsou také s vyššími okrasnými travami, jako jsou vytrvalá prosa, bezkolence či ozdobnice čínská.
Více na www.botanicka.cz.