Navštivte největší sbírku pivoněk u nás

Milovníci bohatých vonných květů by si v květnu rozhodně neměli nechat ujít procházku rozkvetlou Pivoňkovou loukou nacházející se v severní části venkovního areálu. Poprvé se tato expozice pro veřejnost otevřela v roce 2011, záhy se stala jedním z nejoblíbenějších míst. Návštěvníci zde mohou posedět v trávě, odpočívat na lavičkách a obdivovat kvetoucí skvosty.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Fotogalerie

Pivoňky se jako jediný rod řadí do čeledi rostlin pivoňkovitých. Jejich latinské pojmenování vychází z řecké mytologie a je odvozeno od jména lékaře bohů Paeona (Paióna). V zahradách se pivoňky uplatnily nejen pro svou nespornou okrasnou hodnotu, ale také coby užitkové rostliny.

Počet druhů pivoněk a jejich rozšíření 

„Pivoňky jsou rozšířené na všech kontinentech severní polokoule, přičemž nejvíce druhů pochází ze Středomoří, Kavkazu a z Číny,“ vysvětluje Iveta Bulánková, kurátorka sbírky pivoněk v Botanické zahradě hl. m. Prahy. V zahradnické praxi se tyto trvalky obvykle dělí na bylinné a dřevité. Ačkoliv většině druhů vyhovují slunná stanoviště, vyžadují některé východoasijské lesní druhy ke zdárnému růstu stín či polostín. Počty popsaných druhů pivoněk se různí, nejnovější studie uznávají existenci 36 druhů. 

Jak naplánovat okrasný záhon v anglickém stylu

Pivoňky v trojské botanické zahradě

„V trojské botanické zahradě můžete obdivovat unikátní sbírku zahrnující všechny skupiny pivoněk i jejich četné kultivary,” říká kurátorka s tím, že stěžejní část skupiny bylinných pivoněk tvoří vedle botanických druhů také velká skupina kultivarů pivoňky čínské (Paeonia lactiflora) a odrůdy bylinných pivoněk, jež vznikly mezidruhovým křížením. Zajímavostí sbírky jsou podle Ivety Bulánkové meziskupinové (Itoh) hybridy a za dominantu zdejší expozice lze považovat rozsáhlou skupinu kultivarů pivoňky dřevité (P. suffruticosa) a pivoňky Lemoineovy (P. x lemoinei). „Sbírka dřevitých pivoněk obvykle vykvétá až v polovině května. V posledních letech jsou ale díky nezvykle teplému, suchému a větrnému počasí keře v plném květu už na přelomu dubna a května,“ dodává kurátorka.

Proč vysazovat hlízy mečíků každý rok na jiný záhon

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada