Milovníci bohatých vonných květů by si v květnu rozhodně neměli nechat ujít procházku rozkvetlou Pivoňkovou loukou nacházející se v severní části venkovního areálu. Poprvé se tato expozice pro veřejnost otevřela v roce 2011, záhy se stala jedním z nejoblíbenějších míst. Návštěvníci zde mohou posedět v trávě, odpočívat na lavičkách a obdivovat kvetoucí skvosty.
Pivoňky se jako jediný rod řadí do čeledi rostlin pivoňkovitých. Jejich latinské pojmenování vychází z řecké mytologie a je odvozeno od jména lékaře bohů Paeona (Paióna). V zahradách se pivoňky uplatnily nejen pro svou nespornou okrasnou hodnotu, ale také coby užitkové rostliny.
Počet druhů pivoněk a jejich rozšíření
„Pivoňky jsou rozšířené na všech kontinentech severní polokoule, přičemž nejvíce druhů pochází ze Středomoří, Kavkazu a z Číny,“ vysvětluje Iveta Bulánková, kurátorka sbírky pivoněk v Botanické zahradě hl. m. Prahy. V zahradnické praxi se tyto trvalky obvykle dělí na bylinné a dřevité. Ačkoliv většině druhů vyhovují slunná stanoviště, vyžadují některé východoasijské lesní druhy ke zdárnému růstu stín či polostín. Počty popsaných druhů pivoněk se různí, nejnovější studie uznávají existenci 36 druhů.
Pivoňky v trojské botanické zahradě
„V trojské botanické zahradě můžete obdivovat unikátní sbírku zahrnující všechny skupiny pivoněk i jejich četné kultivary,” říká kurátorka s tím, že stěžejní část skupiny bylinných pivoněk tvoří vedle botanických druhů také velká skupina kultivarů pivoňky čínské (Paeonia lactiflora) a odrůdy bylinných pivoněk, jež vznikly mezidruhovým křížením. Zajímavostí sbírky jsou podle Ivety Bulánkové meziskupinové (Itoh) hybridy a za dominantu zdejší expozice lze považovat rozsáhlou skupinu kultivarů pivoňky dřevité (P. suffruticosa) a pivoňky Lemoineovy (P. x lemoinei). „Sbírka dřevitých pivoněk obvykle vykvétá až v polovině května. V posledních letech jsou ale díky nezvykle teplému, suchému a větrnému počasí keře v plném květu už na přelomu dubna a května,“ dodává kurátorka.