Noční květy intenzivní vůně
Hned jak se setmí, rozkvétá například pupalka dvouletá (Oenothera biennis). Některé rostliny se navíc s nástupem večera a noci ještě víc rozvoní, např. zimolez ovíjivý (Lonicera periclymenum), večernice vonná (Hesperis matronalis), tabák křídlatý (Nicotiana alata) nebo silenka noční (Silene noctiflora) či nocenka zahradní(Mirabilis jalapa). Rostliny přitom v noci nekvetou a nevoní jen tak. Jedná se totiž o rostliny, které opyluje noční hmyz, a proto se jej snaží květy i silnější vůní přilákat a zajistit tak opylení.
Noční výpravy za potravou
Z živočichů se v noci na zahradě nejspíše setkáte s netopýry, kteří také čekají na noční hmyz, ale s úplně jinými úmysly. Kromě nich se na lov vydává i ježek. Ale zatímco netopýry, resp. jejich pískání nejspíše nezaslechnete, a o jejich přítomnosti víte jen díky siluetám rýsujícím se proti nebi, dupající ježek o sobě dá vědět.
Z nočního hmyzu můžete ve svitu luny zahlédnout dlouhozobku svízelovou (Macroglossum stellatarum) nebo nočního motýla martináče hrušňového (Saturnia pyri). V noci je rovněž aktivní světluška větší (Lampyris noctiluca). Jste-li majiteli zahradního jezírka, jistě víte o jeho obyvatelích, kteří lákají k páření své partnerky kvákáním, a to někdy až do rána. Na starých zahradách v blízkosti lesa, na okraji obce nebo u starších domů můžete také spatřit sovu, která se vydává na neslyšný lov myší.
Zajímavé je, že bílé květy uvidíte i v noci. Bílá barva totiž odráží zbylé světlo, a proto jsou bílé květy na rozdíl od těch barevných, které se ztratí ve tmě, vidět i v nočních hodinách.
Světelný smog
Dopřejte obyvatelům zahrady soukromí a nesviťte více než musíte, zatahujte závěsy a žaluzie... Pomůžete tak např. nočním motýlům. Při svém letu se totiž orientují podle měsíce nebo hvězd – letí v určitém úhlu k těmto zdrojům světla. Rozsvícené okno nebo světlo na terase je tudíž dokonale zmate. Změní úhel letu a místo okružní výpravy za květy plnými nektaru pak jen krouží kolem lampy do vyčerpání.