Zní to jako pohádka, ale první propadl kouzlu tulipánu turecký král Sulejman I., který na něj natrefil při výpadu na území dnešního Kazachstánu. Byl jím prý tak poblouzněn, že nechal po celém Cařihradu vysázel tisíce a tisíce tulipánových cibulí. Kdo chtěl jít tehdy s dobou, měl ve svém turbanu zastrčený květ tulipánu a tulipány se staly součástí módy a dokladem určitého stylu.
Za tulipánové horečky bylo možné za jeden tulipán pořídit i 200 prasat.
Foto: Shutterstock
Později daroval sultán cibulky velvyslanci rakouského dvora a první tulipánové květy v Evropě tak vykvetly v pražských královských zahradách. Ve Vídni následně vznikla první holandská tulipánová škola, kterou založil botanik a šlechtitel tulipánů Carolus Clusius.
Krádež tulipánů a davové šílenství
Poté co se Clusius stal profesorem botaniky na univerzitě v holandském Leidenu, zkoumal tulipány z pohledu praktického využití v medicíně. Tulipány byly v té době velice drahé a také žádané. Profesor je však odmítnul prodat, a tak se stalo, že jej o sbírky tulipánů vysazené v zahradě připravili zloději. Díky tomu se pak tulipány rozšířily do celého Holandska.
Holanďané těmto rostlinám propadli a doslova z nich šíleli. Období mezi lety 1634 a 1637 bývá proto označováno jako tulipánová horečka. Šlo o luxusní zboží a poptávka stále rostla, čehož využívali jak obchodníci, tak spekulanti. Do obchodování s tulipány se zapojil v Holandsku snad každý. Lidé prodávali svůj těžce nabytý majetek, aby si koupili cibuli a tu pak obratem ještě výhodněji prodali. Nejoblíbenější odrůdy dokonce změnily majitele i několikrát za den.
Ve chvíli, kdy finanční bublina praskla a trh s tulipány padl, zbankrotovalo mnoho lidí.
Foto: Shutterstock
Dům nebo dvě lodi za jeden tulipán
Zájem byl tak velký, že cena cibulek vyšplhala až do závratných výšin. V jednu chvíli se jedna cibule tulipánu dala koupit za 6000 guldenů, což odpovídalo ceně domu v Amsterodamu nebo dvěma lodím plných indického koření. Jakmile však tulipánová mánie dosáhla vrcholu, finanční bublina rychle splaskla. A zatímco pár šťastlivců na tulipánech neskutečně vydělalo, mnozí lidé přišli o vše, zbankrotovali a země upadla do recese.
Trh s tulipány se zhroutil, vláda spekulativní obchody zakázala a Holandsko se z krize ještě dlouho dostávalo. Ke známým obětem tulipánové horečky patřil i malíř Rembrandt, který přišel o dům poté, co jeho věřitelé prodělali jmění na tulipánové burze. Nikdo už navíc neměl peníze, aby si koupil jeho obrazy.
Jak při výsadbě vhodně kombinovat cibuloviny
Žíhání tulipánů bylo způsobeno infekcí
Jelikož se tulipánová horečka promítla i do umění, je možné obdivovat tulipány na mnoha obrazech malířů Zlatého věku. K nejoblíbenějším a nejčastěji zachycovaným přitom patřily bílé tulipány s červeným žíháním, které, jak se ve 20. století ukázalo, bylo paradoxně způsobeno infekcí.
Dnešní žíhané tulipány jsou získané pomocí křížení a genetických mutací, a jsou tudíž zdravé. Většina jich přitom pochází z Holandska, země, která má pro jejich pěstování vhodné podmínky. Asi nejkrásnější tulipánový zážitek si odnesete z holandského parku v Keukenhofu.