Lanýž je houba s hlízovitou plodnicí, která roste pod zemí v blízkosti kořenů některého z listnatých stromů. Tvarem sice připomíná hrbolatý brambor, chutná však úplně jinak.
Aroma lanýže letního (Tuber aestivum) je příjemné, chuť ale není příliš výrazná.
Foto: Shutterstock
Kde všude se sbírají lanýže
Sběr lanýžů je typický především pro Francii, Itálii, Chorvatsko a Spojené státy americké. Některé druhy můžete při troše štěstí najít i u nás a lanýž si můžete dokonce sami vypěstovat.
Vzácný a ještě vzácnější lanýž
V Evropě se vyskytuje několik druhů lanýžů. K nejčastějším patří lanýže černé, jako je lanýž letní (Tuber aestivum), zimní (T. brumale)a cennější černovýtrusý (T. melanosporum). Nejcennější je však lanýž bílý (T. magnatum).
- Lanýž černovýtrusý – proslulý „černý diamant“ roste ve Francii, ale také v Itálii, je uhlově černý, má silné aroma a jeho chuť dobře ladí s foie gras. Zraje od listopadu do března.
- Lanýž zimní – se podobá předchozímu druhu, má česnekovo-muškátovou vůni a roste od října do konce března.
Lanýž bílý (Tuber magnatum) je ze všech lanýžů nejdražší. V sezoně může jeho cena vystoupat až na 130 tisíc korun za kilogram.
Foto: Shutterstock
- Lanýž letní – nachází se v jižní části Evropy. Dozrává v létě, lze ho však najít od května do října, a to i u nás. Jeho aroma je příjemné, ale chuť není příliš výrazná.
- Lanýž bílý – vůní připomíná sýr, česnek a šalotku. Není možné ho vypěstovat, a proto je ze všech lanýžů nejdražší. V sezoně, od září do začátku prosince, jeho cena může vystoupat až na 130 tisíc za kilogram.
Kuchyňská úprava lanýžů? Ano i ne
Jelikož jde o poměrně vzácné a silně aromatické houby, používají se spíše k dochucení jako koření. Asi po týdnu od sklizně začínají aromatické vlastnosti ztrácet. Bílé lanýže by v žádném případě neměly být tepelně upravovány. Většinou se pár gramů houby nastrouhá na povrch jídla. Černé lanýže se naopak pro lepší aroma krátce prohřívají a jsou součástí různých nádivek a paštik. Z lanýžů se vyrábí i lanýžové máslo, mouka a olej.
Věděli jste, že lanýže…
- Lanýže rostou do 35 cm pod zemí. Jejich plodnice jsou nepravidelné, hrbolaté, o průměru okolo 60 mm.
- Sběrači volně rostoucích lanýžů využívají ke sběru vycvičené psy, dříve dokonce i prasata. Konkrétně prasnice, byly v hledání horlivé, protože je přitahovala feromová vůně vylučovaná houbami. Aby lanýže nevyhrabaly a nesežraly, zavazovala se prasatům tlama.
- Kromě vůně jsou indiciemi pro výskyt lanýže praskliny v půdě, roje lanýžových mušek těsně nad zemí nebo plochy s odumřelými rostlinami – lanýž totiž v místě výskytu vylučuje určitý herbicid.
- Kilogram málo kvalitních letních druhů zakoupíte přibližně za 5000 Kč, kvalitní černé lanýže pořídíte za 30 až 60 tisíc korun a za bílé zaplatíte více než dvakrát tolik. Více se cení větší plodnice.
Pěstování lanýžů na zahradě
Pokud jste zatoužili po vlastních lanýžích, stačí si do zahrady vysadit určitý stromek nebo keř, jehož kořeny jsou naočkované podhoubím lanýže letního. V humózní a mírně vápenité půdě se za příznivých podmínek houba rozroste a za čtyři až pět let po výsadbě ji můžete začít sbírat. První plody dozrávají už od července, chuťově i aromaticky ale zaostávají za plodnicemi sbíranými na podzim, v říjnu až listopadu. Sběr je možný až do prvních větších mrazů, občas lze najít lanýže i pod sněhem. K dostání je například lanýžem letním naočkovaná líska obecná, dub červený nebo dub cerový.