Co je to mykorhiza a proč ji využít
Jako mykorhiza se tedy označuje soužití (neboli symbióza) těchto hub s kořeny rostlin. Díky této mykorhizní spolupráci dochází ke zvýšení plodnosti pěstovaných rostlin, k jejich stabilnímu růstu, bohatšímu kvetení a vzniku kvalitnějších plodů. Rostliny zapojené do mykorhizy snadněji překonávají stres (např. ze sucha nebo z napadení škůdcem), lépe zakořeňují, jsou odolnější vůči různým patogenům a ve výsledku i zdravější.
Různé mykorhizní houby pro různé rostliny
Setkat se můžete s různými přípravky s těmito půdními houbami – různé druhy mykorhizních hub jsou určeny pro různé druhy rostlin. (Jeden druh rostlin přitom obvykle vytvoří mykorhizu s několika druhy hub.) Soužití hub s kořeny tak uvítají např. balkonové a truhlíkové rostliny, jako jsou muškáty a petúnie. Viditelných výsledků s mykorhizou dosáhnete i při pěstování plodové zeleniny. Mykorhizu můžete využít i u pokojových rostlin, okrasných a ovocných keřů anebo stromů či bylinek.
Mykorhiza brání vyplavování živin z půdy
Přípravek s mykorhizními houbami není hnojivem, ale obsažené houby brání živinám ze standardních hnojiv v jejich odplavování z půdy. Ve výsledku je tak možné omezit hnojení, a rostliny přesto nebudou strádat. Jedná se tak vlastně o ekologickou alternativu doplňující konvenční hnojení.
Samotná aplikace hub je snadná: přípravek se přidává do půdy pod kořeny vysazovaných rostlin nebo se promísí s půdou před výsevem semen. Možností je i zapravení hub do půdy pomocí zálivkové vody, vždy záleží na konkrétním přípravku.