Proč se listí zbarvuje a padá ze stromů

Během sezony, kdy je dostatek světla a tepla, probíhá v zelených listech fotosyntéza. Při ní jsou klíčová hlavně zelená barviva, resp. chlorofyl. V listech jsou obsažená ale i jiná barviva, třeba žlutá – karotenoidy, která jsou však těmi zelenými překrytá.

Žluté, červené i hnědé podzimní listy

S tím, jak končí sezona a v listech se utlumuje fotosyntéza, dochází k rozkladu chlorofylu a žlutá barviva se zviditelní. I karotenoidy ale z listů částečně mizí a vytvářejí se antokyany, červené látky zabarvující běžně květy nebo plody. Za odstíny žluté, oranžové a červené tak stojí různé zastoupení karotenoidů a antokyanů v listech. Za hnědé zbarvení odpovídají látky zvané melaniny – vzpomeňte si třeba na dubové listy.

Listy opadávají kvůli úsporám vody

V zimě je pro dřeviny obtížné čerpat ze studené nebo zmrzlé země vodu. S klesající teplotou vzduchu a půdy a stále kratšími dny se proto snaží omezit odpar vody a v rámci úsporných opatření shazují i listy.

Procesy související s přípravou a přečkáním období vegetačního klidu se ale nedějí samy od sebe – iniciují je rostlinné hormony. Na opadu listů se podílí konkrétně kyselina abscisová, která zároveň zpomaluje růst rostlin, brání předčasnému klíčení semen rostlin nebo rašení pupenů.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada