Proč se věnce pouštěly po vodě

Asi znáte tradici s pouštěním květiny nebo uvitého věnečku po proudu vody. Dívka pošle věneček z květin po vodě a mládenec, který ho vytáhne, je jí souzený, do toho se zamiluje nebo se za něj vdá. Snadnost nebo případné obtíže při zachytávání a vytahování věnce z vody údajně signalizovaly také soulad či problémy v předpovídaném vztahu. 

Manžel podle neuvadlých květů 

Někdy se dokonce splétaly věnce z rostlin, které odpovídaly žádaným vlastnostem hledaného nápadníka. Jindy měly dívky zase splétat věnce dva – jeden s květinami ctností a druhý s rostlinami nectností. Po vložení do studánky a uplynutí několika dnů pak květy, které neuvadly, symbolizovaly vlastnosti budoucího manžela. 

Dva věnce do kolébky 

Na podobném principu fungovaly i věnce, které předpovídaly vlastnosti právě narozených děti. Do kolébky se vložily dva věnce – jeden s květinami přisuzujícími kladné vlastnosti a druhý s těmi spíše opačnými. Po kterém dítě dříve sáhlo, takové vlastnosti mu byly předpovězeny. 

Dlouhý život nebo rychlá smrt 

Nikoho asi nepřekvapí, že věnce sloužily rovněž  k předpovídání smrti. Po uvití se měly uchovat do příštího jara, kdy se položily na půdu, do níž byly vysety určité druhy rostlin. Podle květin, které v místě věnce vyrašily, se usuzovalo na spokojený a dlouhý život, brzkou, ale klidnou smrt nebo trýznivý osud. 

Zní to trochu jako pohádka, že? Jsou to ale jen pověsti. Nenechte se tím odradit a uvijte si věneček...

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada