Květ kaktusu kvete průměrně dva dny, pak uvadá a usychá. Některé kaktusy navíc květy na noc zavírají, jiné kvetou jen v noci, další odkvetou během jednoho dne a některé kvetou jen pár hodin. Obecně ale platí (existují však výjimky), že čím větší květ, tím méně vydrží a rychleji odkvétá. Zastihnout kaktus v době květu vyžaduje proto leckdy pravidelný dohled.
Rychlý odkvět = úspora vody
Proč tomu tak je, souvisí s místem výskytu kaktusů. Pocházejí z nepříznivých oblastí, polopouští nebo hor, kde prší jen nárazově nebo pouze v určitém období. Kaktus musí proto vodou šetřit, aby přežil suchou zimu a horké léto, a hromadí ji tudíž v dužnatém stonku. Kvůli možnému odparu vody nemá kaktus ani listy, z nichž by se voda snadno odpařovala, ale trny sloužící k ochraně i stínění rostliny.
Květ nasazuje kaktus obvykle na jaře, kdy bývá nejvíce vody. Stejně jako z listu se i z květu odpařuje voda – čím větší květ, tím větší odpar. A právě proto kvetou květy kaktusů tak krátce – kvůli úspoře vody.
Větší květ = vyšší šance na opylení
Někoho možná napadne, že by stačilo, kdyby květy kaktusů nebyly tak velké (květ rodu Cereus může měřit až 30 cm v průměru). I to má ale svůj důvod. Kaktus na sebe musí co nejúčinněji upozornit různé druhy opylovačů (včely, pestřenky, mouchy, noční motýly, netopýty, ale i kolibříky...). A s velkými a barevnými květy, které mohou být také vonné, je to mnohem snazší, zvlášť na větší vzdálenost.
Existuje ovšem i jiná rostlinná strategie. Oproti několika velkým květům vsadily některé rody kaktusů na menší květy, ale v ohromném množství (počítáno na desítky). Příkladem budiž rod Mammillaria, který kvete drobnými kvítky, které na kaktusy vytvářejí rozkvetlý “věneček”.