Rostlinná štafeta – stojí za pozornost

Rostlinná štafeta je rostlinný happening, na něm si můžete moci vyměnit své výpěstky za výpěstky někoho jiného. Jednotlivé termíny štafety vyhlašuje na facebooku Lenka Hrubá, organizátorka celé akce a majitelka obchůdku Zahrada na niti, před nímž se tato událost odehrává (Školská ulice na Praze 1). Vítány jsou i semínka, řízky, sazenice a vlastně jakékoli rostliny, ať už pokojové, nebo ty zahradní. Cílem Rostlinné štafety je nabídnout své rostliny někomu, komu by udělaly radost a kdo by je adoptoval a s láskou pěstoval.

Kdy a jak přesazovat pokojové rostliny

Logo Rostlinné štafety
Info ikona

Máte-li přebytky rostlin, květináčů nebo jiných pěstitelských potřeb - pošlete je dál.

Zdroj: Zahrada na niti

Jak funguje rostlinná štafeta

Účast není podmíněna donesením rostliny, podmínkou naopak je, že si každý účastník musí minimálně jednu rostlinu odnést. Organizátorka navíc doporučuje opatřit každou rostlinu cedulkou s jejím příběhem. Stačí popsat, jak se k vám rostlina dostala, co má ráda, proč jí posíláte dál. „K takové rostlině si pak nový majitel vytvoří pevnější vztah,” říká Lenka Hrubá. Na stůl před obchůdkem pak už stačí jen rostliny odložit a kteroukoli z nabízených rostlin si odnést.

Proč výměnná štafeta rostlin vznikla

Štafeta vznikla z potřeby udat rostliny a řízky, které se přemnožily, z nedostatku prostoru pro jejich další skladování a z bezmoci pěstitelů, když nedokážou tyto rostliny vyhodit. Nápad na štafetu mě napadl, když jsem psala článek o pilee (Pilea peperomioides), největší královně rostlinné štafety, která se právě předáváním mezi lidmi rozšířila po celé Skandinávii a Britských ostrovech, aniž by kdokoli (včetně botaniků) věděl, jak se jmenuje a co je to za rostlinu,” vysvětluje vznik celé akce Lenka Hrubá. Rostlinná štafeta se záhy stala populární, a tak se konají stále nová a nová kola. Navštivte ji někdy i vy!

Jak poznat, co pokojovým rostlinám chybí

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada