Dýňový džem není až tak známý, ale stojí za vyzkoušení. Vhodnými dýněmi jsou pro něj jak dýně Hokaido, tak dýně máslová nebo muškátová. Hokaido ale na rozdíl od obou dalších dýní není nutné loupat.
Dýňový džem se bez skořice neobejde
Z ostatních ingrediencí je nezbytný cukr. Použít můžete bílý i třtinový, po něm bude mít ovšem džem tmavší barvu. Dokonalost ale džem získá až s přidáním skořice. Ta totiž dodá chuťově neutrální dýni orientální podtón a zvýrazní její sladké tóny.
Při přípravě džemu platí: ochutnávat a dolaďovat, ochutnávat a dolaďovat...
K dochucení mohou ale přispět i jiná koření, třeba kardamon, hřebíček nebo badyán, což jsou shodou okolností druhy spojené s Vánocemi. Bez čeho se dýňový džem naopak obejde, je pektin nebo želírovací cukr, protože dýně při vaření houstne sama od sebe.
Džem z dýně ochutnávejte a dochucujte
Příprava džemu je jednoduchá, důležité je snad jen stále ochutnávat a džem chuťově dolaďovat.
- Dýni nejprve omyjte a je-li to potřeba, zbavte ji slupky. Následně ji rozkrojte, lžící vydlabejte semínka a zbylou dužninu pokrájejte na malé kousky. Kilogram dýně zalijte asi 1,5 l vody, mírně ji osolte, přidejte 5 kusů skořice v celku a dejte vařit. Po zhruba 20 minutách varu, během nichž dýně změkne, ji rozmačkejte vidličkou nebo šťouchadlem na brambory na kaši.
- Nyní přidejte cukr (na 1 kg dýně asi 1 kg cukru) a šťávu z jednoho citronu, příp. pomeranče. Směs vařte, dokud se všechen cukr nerozpustí. Džem přitom stále ochutnávejte a podle potřeby ještě doslazujte. Na závěr vyjměte celou skořici a vmíchejte mletou (5–6 lžiček).
- Pokud džem nehoustne, ještě ho chvilku povařte a pak už ho lijte do čistých sklenic. Ke spojení všech chutí a vůní potřebuje džem ještě zhruba týden. Skladujte ho v chladnu.