Jaký je rozdíl mezi moly a jak se jich zbavit?
Potravinoví moli se často objevují v potravinách, jako jsou obiloviny, mouka, rýže, ořechy a sušené ovoce, takže je nejčastěji najdeme ve špajzu a skříních, kde tyto potraviny skladujeme. Oproti tomu šatní moli napadají textilie, zejména ty z přírodních materiálů, takže třeba vlnu a hedvábí, a tím je ničí.
Jak odstranit potravinové moly
Zasažené potraviny bez milosti vyhoďte a police, na nichž jste je skladovali, důkladně otřete teplou mýdlovou nebo octovou vodou, protože jejich výkaly mohou posloužit plísním a roztočům k množení. Pokud sem budete nějaké potraviny vracet, pečlivě je prohlédněte, zda na nich nejsou larvy nebo vajíčka. Při sebemenších pochybnostech je vyhoďte a kupte nové.
V ideálním případě pak vše, co by mohlo molům chutnat, skladujte ve vzduchotěsných skleněných nebo plastových nádobách s pevným víkem. Má to hned dva důvody:
- moli se k potravinám nedostanou,
- v případě, že z obchodu přinesete moly napadenou potravinu, nedostanou se ze sklenice, a tak se jich pak snadno zbavíte, aniž by už byli i v jiných potravinách.
Určitě se také vyplatí rozmístit speciální pasti, které moly přilákají a zachytí. Díky nim budete vědět, že se u vás znovu vyskytli, a snížíte jejich množství.
Vyzkoušet pak můžete i 3 babské rady, které mají moly odradit, a to díky vůni, jaká se nezvaným hostům nebude líbit:
- Do mouky, strouhanky a podobných druhů potravin vložte bobkové listy.
- Rozvěste v místnosti nebo skříňce látkové pytlíky naplněné levandulí.
- Na poličky rozmístěte malé nádoby s kuličkami pepře.
Jak odstranit šatní moly
Šatní moli jsou gurmáni, kteří si pochutnají hlavně na drahých materiálech, jako je kašmír, vlna, kožešina, bavlna a další. Naopak co se týká bydlení, tam si na luxus nepotrpí, protože je najdete hlavně v tmavých a zatuchlých místech, kam neproudí čerstvý vzduch. Hned prvním pravidlem k tomu, abychom se zbavili šatních molů, je tedy úklid a časté větrání skříní.
Kromě toho je však důležité si dávat pozor, abychom mezi čisté oděvy nedávali nic, co už jsme nosili, protože takové kousky mají na sobě pot, šupinky vaší kůže a vlasy. Šatní moli jsou jimi pak přitahováni, a dokonce je vyhledávají ke kladení vajíček, z nichž se líhnou larvy, které vám zničí téměř vše, na co přijdou. Přitom délka jejich života se pohybuje v rámci měsíců až dvou let!
Musíte zničit dospělé, larvy i vajíčka molů
Pokud tedy máte obavy, nebo důkazy, že se do vaší skříně nastěhovali šatní moli, ihned jednejte. Vše musí ze skříně ven, načež praním zničte larvy a vajíčka. Celý prostor vysajte a vytřete octovou vodou, a to opravdu důkladně. Potom je nejlepší postupovat podobně jako u potravinových molů: oděvy vložte do vzduchotěsných obalů, třeba s možností odsát vzduch, a tím získat spoustu prostoru ve skříních.
I v tomto případě pak platí, že existují vůně, které molům vadí. Patří mezi ně opět levandule, ale také pomeranč, z něhož můžete usušit kůru, a také cedrové dřevo. Coby prevence pomůže pravidelný úklid.
Zdroje: www.myaustria.cz, www.pasti.cz