Pokud neberete stromek v květináči jako jednorázovou záležitost, nekupujte ho ve vytápěném obchodě – měl by být skladovaný venku. S nákupem stromečku také neotálejte, protože při přesunu do vytopeného pokoje, musí prodělat postupnou aklimatizaci, která by měla trvat zhruba 14 dnů.
Jak se starat o živý vánoční stromeček
Stromek v květináči: na co koukat při nákupu
Pro kupující je důležitý druh stromku – každý má svého favorita – a pak samozřejmě vzhled. Kromě výšky, rozvětvení, pružnosti a svěžesti jehličí se zaměřte také na květináč, v němž je stromek zasazený. Nedávno vysazený stromek z nádoby snadno vytáhnete, může mít přeťaté kořeny a půda z nich odpadává. Takový stromek nekupujte. Naopak u stromku, který v květináči pevně vězí a jeho kořeny prorůstají i z odtokových otvorů, máte jistotu, že je dobře zakořeněný. Z půdy pod ním může růst i mech nebo plevel, který je rovněž ukazatelem dlouhodobějšího prokořenění.
Vánoční smrček, nebo chcete spíš jedličku?
Malý a pomalu rostoucí stromek vydrží v květináči déle – to dá rozum. Poměrně rychle rostou borovičky. Kvůli rozestupu mezi patry větví působí borovice někdy řídkým dojmem, při nákupu můžete ale zvolit borovici černou, která má oproti borovici lesní košatější vzhled. K hustějším stromkům patří i smrky, prodávaný je zejména smrk pichlavý. Hustě rozvětvené a nejpomaleji rostoucí jsou jedličky, které jsou zároveň i nejdražšími stromky.