Lidé dnes jakékoli konopí považují za ilegální drogu. Technické konopí bylo přitom v minulosti hojně pěstováno pro své nekonečné možnosti využití zahrnující jak výrobu tkanin, tak stavebních materiálů, jedlých i technických olejů, léčivých mastí a dalších potřeb běžného života. Jak se tedy v konopí vyznat a které lze pěstovat?
Tři druhy konopí
Popisovány jsou tři druhy konopí – seté, indické a rumištní (někdy bývají uváděny jako poddruhy jediného rodu). Konopí seté (Cannabis sativa) je jednoletá rostlina, která dorůstá do výšky 3–5 m. Vytváří silný vláknitý stonek, který rychle dřevnatí a slabě se větví. Oproti jiným druhům je konopí seté méně olistěné a dlanitě složené listy se vyznačují úzkými a dlouhými čepelemi. Plody jsou nažky. Právě z konopí setého byly vyšlechtěny odrůdy technického konopí s obsahem THC do 0,3 %, které se pěstují k hospodářským účelům.
Druhý druh, konopí indické (C. indica), dorůstá do výšky 1–2,5 m, více se větví, je hustěji olistěné a tmavě zelené listy mají širší a zaoblenější čepele. Třetím druhem je poměrně hustě olistěné a větvené konopí rumištní (C. ruderalis) s výškou od 0,3 do zhruba 1 metru.
Kanabinoidy a obsah THC
Za skutečnost, proč lidé vnímají konopí jako něco ilegálního, "mohou" tzv. kanabinoidy, resp. jeden jediný z nich, který je označovaný zkratkou THC. Kanabinoidy jsou přitom látky, které chrání náš nervový systém, podporují imunitu a ulevují od bolesti. Mezi kanabinoidy patří ale i zmíněné THC neboli tetrahydrokanabinol, což je psychoaktivní látka, kvůli které lidé konopí kouří. Technické konopí ale obsahuje THC minimálně. U nás je navíc povoleno pěstovat pouze konopí seté s obsahem THC do 0,3 %, které není možné zneužívat jako omamnou látku. Pro srovnání – konopí indické má obsah THC nad 7 %.
Technické konopí v záhonu
Dříve se technické konopí běžně pěstovalo i v zahradách. Z listů se připravovaly odvary, čaje a domácí masti, které těžily z přítomnosti ostatní kanabinoidů, z konopných semen se upravovala výživná semencová kaše. Pěstovat konopí na zahradě stojí za vyzkoušení i dnes, protože jeho přítomnost v zeleninových záhonech podporuje růst okolních rostlin a odpuzuje hmyzí škůdce (podle některých zdrojů i slimáky).
Samotné pěstování je snadné, protože konopí roste téměř samo. Postačí mu hluboká půda s dostatkem humusu a vláhy. Je třeba však vysít certifikované osivo technického konopí. Přímý výsev se provádí ve druhé polovině dubna (do hloubky 3 cm), rostliny je možné si ale i předpěstovat a ven vysadit až po “zmrzlících”. Pokud byste si technickým konopím ale chtěli osít plochu o rozloze 100 m2 a více, musíte to nahlásit příslušným úřadům.
Konopí na vlákno, olej i topení
Technické konopí je u nás vedle lnu a vlny hlavním zdrojem vlákna k výrobě tkanin – vyrábějí se z něj jak hrubé provazy, rybářské sítě, plachtoviny a pytle, tak potahové tkaniny, kanafas i běžné oblečení. Při zpracování konopných stonků vzniká navíc odpad, tzv. pazdeří, které se využívá k výrobě lisovaných dřevitých desek pro nábytkářský a stavební průmysl.
Kromě vláken je konopí zdrojem technických a jedlých olejů. Z jeho semen se za studena lisuje výživný olej (chutí připomíná olivový), který se využívá v potravinářství, medicíně i kosmetice, a zbylé pokrutiny platí za cenné krmivo. Z konopného oleje se vyrábějí ale i laky a fermeže.
Konopí se podílí rovněž na výrobě papíru (např. pro bankovky a cigarety) a je řazeno i mezi významné energetické rostliny. Na jednom hektaru půdy totiž dokáže vyprodukovat až pětinásobně více dřevní hmoty než rychle rostoucí dřeviny, a to s nižšími náklady. Suchými stonky je pak možné topit, konopné listy slouží k výrobě dusíkatých hnojiv... Zpracovatelná je zkrátka celá rostlina.