Většina kuchyní nabízí vskutku nehostinné podmínky: výkyvy teplot (zapnutá trouba zvedne teplotu v místnosti nárazově i o několik stupňů), průvan z větrání, neustálá změna vlhkosti (když se zrovna vaří, může být místnost plná páry), mastnota poletující v okolí sporáku a trouby… Veškerou zeleň je proto potřeba vybírat s ohledem na to, jak velkou místností disponujete, i jak daleko budou rostliny umístěny od centra všeho dění - sporáku a trouby. Čím víc prostoru (a oken) v kuchyni máte, tím širší bude seznam potenciálních adeptů.
Volte raději pokojovky s hladkými listy
Než vás navedeme na tipy na konkrétní rostliny, seznam rovnou z praktických důvodů zkrátíme. Do kuchyně jsou totiž obecně vhodnější pokojovky s hladkými listy. Méně na nich ulpívá prach a mastnota a v případě potřeby se dají snadno osprchovat nebo otřít vlhkým hadříkem. A v kuchyni je potřeba tuto péči provádět častěji než v jiných místnostech.
Z bezpečnostních důvodů se vyhněte také rostlinám, které jsou jedovaté a opadavé, případně náchylné na napadení škůdci a vyžadující tak častější ošetření chemickými přípravky.
3 univerzální zelení favorité do každé kuchyně
Každá kuchyň nabízí trochu jiné podmínky a do velkorysého prosvětleného prostoru budete moci nastěhovat násobně víc druhů rostlin než do malé místnosti bez oken. Našli jsme proto univerzální pokojovky, které si poradí s jakkoliv náročnými podmínkami.
Zelenec (Chlorophytum)
Dalo by se říci, že zelenec je takový malý kuchyňský zázrak a naprosto ideální volba kamkoliv. Patří mezi přírodní čističky vzduchu, snadno a rychle roste, velkoryse vám odpustí, když ho občas zapomenete zalít a zvládá slunečné i stinné stanoviště. Rychle se množí, minimálně jednou ročně vyžene šlahoun, na něm nasadí drobné bílé kvítky a když ho neodstřihnete, dočkáte se dceřiných rostlin, které stačí nechat zakořenit ve vodě nebo rovnou v novém květináči.
Voděnka (Tradescantia)
Kdysi byla ozdobou každé kanceláře, chodby u lékaře nebo na úřadech. Jednoduše proto, že potřebuje naprosto minimální péči a roste jako z vody. Existuje celá řada druhů voděnky, všechny jsou na pěstování stejně nenáročné. Díky tomu, že tvoří dlouhé šlahouny, nejlépe vynikne, když je necháte přepadávat ze závěsného květináče nebo naopak umožníte pnout po nataženém lanku. Má jen jednu malou nevýhodu, a to, že šlahouny jsou relativně křehké. Až usoudíte, že je správný čas ji osprchovat, buďte velmi opatrní.
Pilea (Pilea peperomioides)
Už pár let patří pilea mezi jedny z nejoblíbenějších pokojovek a skvělou zprávou je, že zvládne i nehostinné prostředí kuchyně. Jestli chcete, aby ji zdobily velké listy, umístěte ji do rozptýleného světla nebo polostínu a určitě se vyhněte přímému teplu od radiátorů. Pozor si dejte jen na to, ať rostlinu v zimě nepřelijete, ideální je zalévat ji až ve chvíli, kdy substrát na povrchu proschne.