Není, existuje samozřejmě víc možností. Pokud se například rozhodnete pro přímou likvidaci, můžete stromeček odvézt i do místního sběrného dvora nebo do kompostárny. Pečlivě odstrojený stromek může posloužit i jako krmení pro lesní zvěř nebo zvířata v zoo, vždy je ale nutné se s lesníky nebo pracovníky zoo předem domluvit. Stromek však najde využití i v domácnosti a na zahradě.
Stromek ztopte a popel rozprašte po zahradě
Jako první se nabízí ztopení stromku. Stačí mu osekat větve, kmínek nařezat na vhodnou velikost a šup se dřevem do kamen. Pokud chcete ze dřeva vytěžit maxim, uložte ho do dřevníku a ztopte až příští zimu, do té doby stihne dostatečně vyschnout.
Popel ze dřeva se v zahradě využívá jako hnojivo, a to kvůli draslíku, vápníku a dalším minerálům. Rozprášit ho můžete po trávníku nebo jím posypte kompost.
Kmínek vánočního stromku proměňte ve štěpku
Kmínek vánočního stromku můžete také ve štěpkovači proměnit na štěpku, kterou pak využijete při mulčování záhonů. Mulč zabrání zbytečnému odpařování vody z půdy, omezí růst plevelů... Opadané jehličí zkompostujte, při větším množství můžete zkusit vyrobit jehličnatku, z jednoho stromečku to ale asi nestojí za to.
Osekané větve využijte k ochraně citlivých rostlin
Větve, které z kmínku vánočního stromku osekáte je možné použít při ochraně některých rostlin před mrazem nebo příliš silným sluníčkem. Přispějí totiž k udržení stabilní teploty. Osluněné a zahřáté rostliny by jinak mohly začít intenzivněji dýchat a ztrácet tak cennou vodu. Platí to zvláště pro stálezelené rostliny.
Zdroj: autorský článek