Zahradní architekt Ferdinand Leffler říká: „Pohodlné propojení domu se zahradou musí být samozřejmost. Za ta léta, co se projektování zahrad věnuji, jsem už klienty přesvědčil o nejednom nově probouraném okně nebo o dveřích směrem do zahrady. Co se týče přístupové cesty z ulice, můžete posunutím pozice vrátek v plotě zcela změnit směr a tvar cesty ke vstupním dveřím do domu. Zkuste na chvíli zavřít oči a představit si, že máte možnost vytvořit vchody úplně znovu – pokud bude navrhované řešení praktičtější a přívětivější, jděte do toho. Vždyť po té cestičce budete chodit každý den…“
Oblíbený mlat tvoří navrstvený štěrk ve třech zrnitostech: od nejhrubšího po nejjemnější. Povrch mlatové cesty je nakonec nutné zhutnit válcem.
O jakou cestu jde? Hlavní, vedlejší, s parkováním?
Při navrhování zahrady je třeba pečlivě zvážit všechna pro a proti, a je-li to možné, projektovat dům společně se zahradou. Dál se asi nevyhnete úvahám, zda půjde o komunikaci v zadní části zahrady, nebo o hlavní cestu, zda bude často využívána a také zda bude zároveň sloužit jako parkovací místo.
Důležité cesty by měly být na chůzi nenáročné
Pamatujte na celkový styl zahrady a promýšlejte vhodnou kombinaci s případnými trávníkovými plochami a záhony. Jinak se postupuje u zahrad přírodních, jinak u orientálních či středomořských. Materiál, který na vybudování cesty vyberete, by měl ladit s materiály použitými na podezdívkách a terasách. Hlavní a důležité cesty by měly být nenáročné. Uplatnění zde najdou třeba klasické dlažební kostky, dlaždice, umělý kámen nebo zatravňovací dlaždice.
U cest dbejte na jednotný design a ráz zahrady
Pro cesty ve svahu můžete volit například schody, palisády nebo opěrné zdi třeba v kombinaci s vyvýšenými záhony a terasami. Do menší přírodní, případně venkovské zahrady se nejlépe hodí přírodní kámen a dřevěná kulatina. Městská zahrada naopak lépe snese beton, kov nebo umělý kámen. Ve všech případech je třeba dbát na jednotný design a celkový ráz zahrady.
Provedení cest si předem prohlédněte v reálu
„U osvědčených architektů máte jistotu: v jednotném střihu můžete mít krásné cesty, schody, obrubníky i stěny prakticky do každého typu zahrady. Před konečným rozhodnutím vždy navštivte některou z realizovaných zahrad a na vlastní oči se přesvědčte, co je pro vás to ,pravé ořechové‘. Na místě se pak může stát i to, že zvolíte zcela jinou variantu a dáte přednost třeba osvědčené přírodní ,divočině‘,“ radí Ferdinand Leffler.
Zdroj: autor ve spolupráci s Ateliérem Flera