Na první pohled se může zdát, že se proutěné ploty nebo třeba vrátka hodí jen k venkovským stavením, chalupám nebo do zahrady v anglickém stylu. Najdou však uplatnění i u mnohem současnější architektury a dobře se doplňují i s moderním designem.
Proutěné ploty se uplatní nejen na venkově. Dobře se doplňují i s moderním designem.
Proutěným plotem ohraničte jen část zahrady
Proutěné ploty se vyrábějí z lískových či vrbových prutů a jednotlivé dílce si můžete koupit v několika velikostech. Pokud to jde, vytvořte jím ale jen jednu pomyslnou „stěnu zeleného pokojíčku“. Ohraničte si jím tu část plotu, kde to opravdu potřebujete, kde vám ruch z ulice nebo od sousedů kazí vaši domácí pohodu. Pokud máte za plotem staveniště, můžete místo zelené nevzhledné plachty nebo bambusu použít vrbové dílce na celou délku plotu. Proutěné ploty vám mohou posloužit také jako paraván v prostoru zahrady.
Vrátka mohou být dominantou zahrady
Branky nebo vrátka mohou být úžasnou dominantou zahrady, proto se je nebojte materiálem i designem odlišit od zbytku hrazení. I v nenápadném plotě dokážou vrátka s pěknou klikou zahrát první housle, podobně jako výrazná barevná lavice nebo umělecké dílo zasazené do celku zahrady.
U vrátek nevadí, když se materiálem nebo designem liší od zbytku oplocení.
Charakter zahrady spoluutvářejí také zídky
Zídky jsou mnohdy nejvýraznějším prvkem v zahradě a významně spoluutvářejí její charakter. Zídka může být symbolem špičkového řemeslného umu. Suchým kamenným zídkám pak sluší, když se větší spáry vyplní zeminou a nepravidelně osázejí bylinkami a trvalkami.
Pokud je to možné, na stavbu zídky vždy volte přírodní materiál v jeho přirozené, nedobarvované podobě. Pokud to bude beton, použijte čistý litý nebo přirozeně šedé hladké betonové cihly. Vyhněte se svahovacím betonovým tvárnicím a dílcům, které se křečovitě tváří jako kámen, ale vůbec se jim to nedaří.
Vytvořte v zahradě průchody a průhledy
Představte si v prostoru zahrady mezi jednotlivými pokoji pomyslná nebo skutečná vrátka a okna (průhledy). Pravděpodobně si vybavíte nějakou zahradu v anglickém stylu, pro niž jsou podobné prvky typické. U nás jsou takové prvky vhodné spíše do nějaké venkovské zahrady, ideálně vytvořené například ze zbytků původní stodoly nebo jiného zemědělského stavení.
Průchody a průhledy se na zahradě nejsnáze budují pomocí živých plotů.
V městské zahradě je možné zkombinovat zeleň s paravány nebo plůtky. Ponecháním mezery mezi dvěma paravány vzniknou v prostoru pomyslné dveře. Loubí ze dvou porostlých ocelových prutů zase skvěle funguje v úzkých prostorách kolem domů, kdy jakoby vstoupíte do další zahrady, do nového příběhu.
Skutečná vrátka si můžete navrhnout jako vstup do zeleninové zahrádky nebo do „čítárny“. Jako okno skvěle poslouží mezera mezi dvěma do sebe vrůstajícími korunami stromů, podsazenými keři. Můžete je mezi jednotlivými pokoji jednoduše a přirozeně vytvořit také tak, že ve výsadbě keřů vynecháte jednu rostlinu.
Tipy zahradního architekta Ferdinanda Lefflera
- Když oplocení nestačí, nebojte se uvnitř zahrady budovat pevné stěny; v kombinaci s vybranou texturou doprovodných rostlin poslouží i jako pěkný designový doplněk.
- Hranice pozemku není nutné vždy vymezovat plotem. Pro váš dobrý pocit v prostoru mnohdy stačí, když je místně naznačíte třeba suchou kamennou zídkou.
- Paraván z masivnějších dubových vertikál funguje velmi dobře jako předěl mezi dvěma terasami uvnitř zahrady.
- Zídky mají kromě své praktické funkce i symbolickou úlohu – krásně otevírají i uzavírají příběh celé zahrady.
- Pokud na zahradě trávíte čas výrazně jinak než vaši sousedé, je dobré s tím při plánování zahrady počítat a při projektu dbát na jednoznačné odclonění pozemku – pevnou stěnou nebo hustým živým plotem. Není hrdinství čekat, až za deset let vyroste živý plot, a mezitím na sebe pokukovat skrz drátěná očka běžného pletiva.