Dřevo má být podle Lefflera dřevo, kámen kámen a beton beton. „Žádné náhražky do zahradní architektury nepatří. Napodobeniny navíc peníze nešetří, jen dělají ze zahrady navoněnou bídu a cirkus,” říká zahradní architekt.
Kromě pravosti materiálů horuje Leffler také pro jejich místní původ. „Působí totiž přirozeněji než cokoliv jiného. Daleko větší radost mám dnes z toho, když se domluvím v místním lomu, než když nakoupím pískovec, byť překrásný, ale lámaný v Indii,“ dodává. V této souvislosti jsme se ho zeptali na dřevo v zahradě.
Které dřevo se hodí do zahrady?
„Nejprve si zodpovězte, zdali dáváte přednost dřevu surovému, nebo pečlivě udržovanému. Někomu udělá radost jen tvrdá exotická dřevina, která se časem proměňuje jen minimálně. Jiný zajásá nad lokálními druhy, například modřínem nebo akátem, které šednou a praskají,” odpovídá zahradní architekt.
A jak o dřevo na zahradě pečovat?
„Pokud máte raději dřevo neměnné, vybírejte kvalitní oleje a lazury, dřevo však nepřibarvujte. Já osobně dávám přednost dřevu minimálně upravovanému. Líbí se mi princip wabi-sabi, který opěvuje přirozené stárnutí materiálu. Podle mě je i taková práce zubu času součástí proměnlivosti zahrady, která spoluutváří váš zážitek z bytí v zahradě,” vysvětluje Leffler.