Patří umění do každé zahrady?
Pod pojmem umění v zahradě si nepředstavujte jen historickou amforu na bělostném žulovém podstavci. Se zahradou může skvěle komunikovat také řemeslně dokonale vyvedený kousek nábytku od kamaráda truhláře nebo souseda kováře.
U srdce vás každý den zahřeje i mísa, kterou vaše děti vyrobily v kroužku keramiky. Může to být pěkné pítko pro ptáky, stará funkční lampa nebo užitné věci, jako ohniště, lavice či brána. Anebo to může být svébytná abstraktní socha. Zahradám prostě sluší pointa a překvapení.
Obecně je lepší „umění“ skrýt někde vzadu v zahradě a objevit ho vždy jako „náhodou“.
Foto: Atelier Flera
Kam umělecké prvky v zahradě umístit?
Obecně je lepší nevystavovat umění přímo na odiv, „neprsit“ se s ním na předzahrádce, naopak mu prospěje, když je skryto na intimnějším místě, někde vzadu v zahradě – chce, abyste ho objevili „náhodou“. Dá se jím oživit jakýkoliv zapomenutý kout v zahradě, třeba „nudličky“, ty nepohodlné úzké plochy kolem domu. Sem je vhodné zakomponovat pohodlnou zážitkovou cestičku vedoucí svěží, hustou výsadbou a doplnit ji pointou typu akcentujícího křesílka nebo právě kouskem výtvarného umění.
Jak poznat, to pravé umělecké dílo do zahrady?
Pokud si nejste jistí, co by vás v zahradě oslovilo a jestli se vám pak vybraný výtvarný prvek bude líbit, domluvte se se sochařem na „zkušebním období“. Výtvarné dílo si přivezete na zahradu a po smluvený čas sledujte, jak na vás působí a jestli vás jeho přítomnost ve vašem venkovním zeleném pokoji inspiruje. Můžete také oslovit třetí osobu, třeba zahradního architekta, který nezastupuje sebe sama jako sochař, ale pomůže vám vybrat ze všech jmen a děl pro vás to nejvhodnější.