Udělejte hernu opravdu z celé zahrady...
„Jedním z přístupů, který rád aplikuji, je udělat dětský pokoj – nebo chcete-li hernu – z celé zahrady. Jsem prostě rád, když je zahrada plná zábavy, a tudíž se cíleně nevytváří jedno jediné hnízdo, kde má probíhat. V zahradě se úžasně daří aktivitám, jako je házení šipkami, pétanque, cvičení na kladině nebo posilování na hrazdě,“ popisuje architekt.
„Pokud vaše děti milují lezení po skalách, zamyslete se nad tím a dost možná najdete prostor, kam budete moci umístit sice menší, ale variabilní lezeckou stěnu.“
… nebo dětem vyhraďte jen určitou část plochy
„Pokud se vám víc zamlouvá, že dětem v rámci zahrady vyhradíte a zařídíte jeden pokoj, primárně si budeme samozřejmě klást otázku, pro jak staré dítě onen pokojíček vytváříme a jaké má naše ratolest záliby,“ vysvětluje Ferdinand.
„Je zásadní vytvořit dítěti prostor v zahradě přímo pro jeho potřeby, prostě „na tělo“. Někdo je od malička spíš intelektuálního ražení a bude vyhledávat koutek, kde si může nerušeně snít a plout ve svých dětských fantaziích, jiný si naopak bude bez prostoru pro kotrmelce a střílení gólů připadat zoufale nevybitý. Postavte svým dětem v zahradě hernu jejich snů.“
„Co si můžeme užívat v interiéru, má svou adekvátní variaci i v zahradě. Nebojte se proto o své zahradě přemýšlet stejně jako o svém bytu,“ vysvětluje zahradní architekt.
Děti chtějí být na zahradě z dosahu dospěláků
Svá slova dokládá architekt vlastní zkušeností: „Mám čtyři děti a sleduju, co je v zahradě baví. A vím, že je pořád baví se zašívat. Je jedno, jestli jim bylo před chvílí pět, anebo jim za pár dní bude patnáct. Hlavně být na chvilku z dosahu dospěláků. Bez kontroly. Zákoutí, trucovny a zašívárny jsou prostě ta místa, kde chcete mít dostatek osobního prostoru, úplné soukromí, výhled na hvězdy a zároveň třeba neobyčejné pohledy na váš dům nebo do okolí.
Takové místo je vhodné plánovat někde hezky hluboko, do záhonu vyšších trvalek, případně keřů. Musíte se tam trošku prosmýknout, to je jasné, vaši zašívárnu přece nemůže najít každý. Když do ní ale vstoupíte, musí se vám otevřít pohodlný, po všech stránkách příjemný prostor. Tady chcete odpočívat. Sem si vezmete svůj oblíbený komiks, partu stejně starých kovbojů i nejlepší kámošku.“
Velikost a přístup do „zašívárny“ je na vás
Co se týká rozměrů, to záleží na tom, jakým nábytkem si budete chtít takový pokojíček vybavit. „My jsme naši klubovnu úmyslně navrhli tak, aby v ní pohodlně přespala dospělá osoba. Třeba já. Protože touhle klubovnou plním sen nejenom svým dětem, ale taky sobě,“ směje se Ferdinand.
„Cestičku – nebo chcete-li vstup – do takového zákoutí veďte výsadbou podrostových, ale i vyšších trvalek a doplňte ji nášlapy. Ty mohou být kamenné, betonové nebo třeba z dubových trámů. Klubovně bude slušet i cesta z mlatu či písku. Dobrou alternativou může být také lávka z dřevěných prken nebo fošny,“ doporučuje na závěr architekt.
Zdroj: autorský článek vytvořený ve spolupráci s ateliérem Flera