O dlouhé a úzké zahradě se zpravidla mluví, pokud je její délka minimálně dvojnásobná než šířka. Výsledný prostor pak působí sevřeně, ať už sousedním plotem, domem nebo vzrostlou výsadbou, a jeho podobu je nutné vizuálně narušit.
Nedostatky a co s nimi
Pokud se zahrada opravdu nachází v hustě zalidněném městě, je kromě tvaru přidruženou komplikací také nedostatek prostoru, kvůli vysokým okolním domům ztráta soukromí a někdy také příliš stínu či hluku. Negativně je rovněž vnímáno výrazné oplocení zahrady, které nepříznivý tvar pozemku ještě zvýrazňuje. Cílem je tudíž vzhled plotu spíše upozadit nebo změkčit. Ze stejného důvodu zahradě neprospívají ani přímé cesty, jejichž přímou linku je třeba zvlnit, vést obloukem okolo zajímavého keře apod.
Obecným řešením je rozdělení prostoru pomocí určitých prvků a vytvoření menších zákoutí – zahrada by pak neměla být přehlédnutelná z jednoho místa. Důležité jsou i použitelné materiály a jejich tvar a barva.
Dlouhé a úzké zahradě neprospívají přímé cesty. Je potřeba je zvlnit a vést obloukem.
Rozdělení zahrady
Každá část rozčleněné zahrady by měla teoreticky sloužit k něčemu jinému, např. zdobit nebo vytvářet prostor k odpočinku, příp. hrám malých dětí. Propojení jednotlivých míst napomůže nejlépe obloukovitě vinutá cesta, optickému oddělení zase stříhaný živý plot, volnější keřová výsadba, vyšší traviny nebo v koruně osázená suchá zídka. Jakékoli předěly by však měly být použity vždy s ohledem na celkový prostor. Do malé zahrady proto postačí treláž nebo rám s ocelovou sítí a popínavé růže či jiné rostliny.
Materiály, stavby a umění
Zmiňované cesty by v dlouhé a úzké zahradě měly mít nepravidelný tvar, dokonce nemusejí být ani souvislé – postačí do půdy uložené nášlapné kameny, dřevěné pražce nebo různé betonové prvky. Specifický přístup vyžaduje i zmíněný plot. Jeho zneviditelnění a změkčení napomohou popínavé rostliny nebo, je-li prostor, předsazená výsadba v podobě různých keřů. Vyšší rostliny budou navíc pohlcovat hluk.
Zahrada by neměla být přehlédnutelná z jednoho místa, proto je nutné prostor alespoň opticky rozdělit.
Na pozemek se doporučuje umístit také atraktivní a spíše odlehčený umělecký prvek, který na sebe strhne pozornost, nebo třeba lehkou konstrukci besídky či altánu určenou k popnutí rostlinami.
Vhodné rostliny
Výběr konkrétních rostlin podléhá celkové ploše zahrady a prostoru, který je k dispozici. Zahradě pomůže určitě solitérní strom, který jí poskytne pohyblivý stín a zajistí alespoň částečné soukromí. Monotónnost prostoru naruší různé struktury, textury a barevné odstíny rostlin.
Z okrasných travin poslouží k vymezení jednotlivých zákoutí např. ozdobnice čínská nebo metlice trsnatá. Vyšší kvetoucí druhy zastoupí náprstníky červené, topolovky růžové nebo divizny, pěkně bude vypadat i sporýš argentinský, což je trvalka s krátkou životností, u nás pěstovaná jako jednoletka. Z typických letniček stojí za povšimnutí např. krásenka zpeřená.