Jak připravit zahradu na sucho

Jiný způsob „adaptace na sucho“ byste měli zvolit u nově založené zahrady a jiný u zahrady už existující. U nově budovaných zahrad jde především o přípravu půdy, nápravu problémů způsobených stavbou domu a o dobře promyšlené nakládání s vodou dešťovou.

Co to jsou dešťové zahrady

Fotogalerie

Investujte do zachytávání dešťové vody

Příprava na sucho si může vyžádat značné investice, ty jsou však z dlouhodobého hlediska přínosné a mnohé se dají těžko udělat dodatečně. Je pravděpodobné, že bude pršet spíše nárazově a naprší více vody najednou. Vyplatí se proto připravit se na zachycení většího množství dešťové vody. Postupně ji pak budete využívat v zahradě.

Pokud byste o zahradě uvažovali pouze v horizontu několika let, zdálo by se – například v porovnání se zaléváním z vodovodního řadu –, že investice do akumulace a dalších opatření jsou příliš vysoké. Je však škoda dešťovou vodu nevyužít, zejména proto, že ostatní zdroje vody pro zavlažování jsou omezené. Navíc je dešťová voda pro rostliny nejvhodnější. Doporučuje se tedy investovat spíše do jímání vody dešťové než spoléhat na vodu podzemní, která bývá tvrdší a studenější.

Jak instalovat nádrž na dešťovou vodu

Zrušte anglický či okrasný trávník

Další způsob, jak připravit zahradu na sucho, je omezení prvků náročných na vodu. Může to znamenat, že bude třeba slevit z určitých nároků. Například anglický trávník patří mezi prvky nejnáročnější na vodu, nízko střižený pažit navíc nedokáže ochránit půdu před výparem.

Proto když neprší, sečte méně často a nechte stébla delší. Tam, kde trávník slouží jen jako estetický prvek, je namístě uvažovat například o louce a vystřídat krátký střih nedbalou elegancí.

Co s trávníkem vypáleným od slunce

Sucho zvládnou jen odolné rostliny

Na sucho v zahradě je potřeba připravit i samotné rostliny, a to několika způsoby. Prvním je výběr druhů. Správně vybrané rostliny budou lépe prospívat a vy se místo pravidelné údržby budete moci kochat dobře prosperující oázou. Velké plochy trávníků zmenšete a nahraďte je loukou či trvalkovými záhony. Dobrou inspiraci najdete i v okolní přirozené vegetaci: to, co prosperuje v podobných podmínkách za vaším plotem, bude s velkou pravděpodobností fungovat i u vás.

Pravidelné zavlažování postupně omezujte

Další způsob, jak připravit rostliny na sucho, je práce se zálivkou. Na mysli máme množství vody i četnost zálivek. Zahrady s automatickým závlahovým systémem jsou na sucho připraveny nejhůř. Pravidelným zavlažováním si totiž rostliny vytvářejí kořenový systém adaptovaný na snadný zdroj vody a nemají snahu hledat vodu v hlubších vrstvách. Pokud máte tedy závlahu, je dobré ubrat, nebo spíš postupně ubírat – nikoliv na závlahové dávce, ale na četnosti.

Zvláště pokud je zahrada čerstvě založená, vodu prostě potřebuje a první sezony se bez zálivky neobejdou. Potom však uděláte nejlépe, když pravidelný přísun vody zmírníte a rostliny tím přinutíte hledat si přirozené zdroje vody. Tento princip funguje ovšem tehdy, pokud máte na zahradě vhodně zvolené rostliny, omezení zálivky může znamenat, že některé druhy rostlin se ve vaší zahradě ukážou jako nevhodné a bude je třeba vyměnit.

Jak fungují svejly k zachytávání dešťovky

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada