Jaro konečně hlásí příchod, je nejvyšší čas oprášit zahradní nábytek. Přinášíme tipy, jak ho dostat zase do kondice

Pořádně ho umyjte

Po zimě potřebuje zahradní nábytek hlavně pořádně umýt. Většinou nepotřebujete nic víc než houbičku s abrazivní plochou (na plastový nábytek, dřevěný a kovový očistěte hladkou stranou), teplou vodu s kapkou mycího prostředku a suchý hadřík na utření. Protože budete tuhle činnost provozovat přímo na terase nebo trávníku, uděláte nejlépe, když pro tento účel použijete čistící eko přípravky snadno rozložitelné v přírodě. Bývají na bázi octa, takže zahradě nijak neuškodí. Při silnějším znečištění můžete sáhnout i po jedlé sodě, opět čistě přírodní záležitost, díky níž se zbavíte i zašlé špíny. Na velké znečištění je skvělý i vysokotlaký čistič. S ním ale buďte opatrní při práci se dřevem, snadno ho poničí.

Zahradní trendy 2023: zjistěte, jak se budou měnit zahrady v letošním roce. Hlavní roli sehrají odolné a jedlé rostliny

www.nkz.cz

Oprava zahradního nábytku
Info ikona

Zjistěte škody

Logicky nejvíc trpí nábytek skladovaný i přes zimu venku a bez ochranných plachet. Zvlášť kov, dřevo nebo ratan dostávají sněhem, deštěm a mrazem hodně zabrat a zub času se na nich často projeví nejvíc. 

Nábytek z kovu

Kovový nábytek, zvlášť ten s nátěrem, má tendenci reznout a barva puchýřovatět a odlupovat se. Jakmile takovou vadu objevíte, vezměte do ruky brusný papír nebo ocelový kartáč a nátěr obruste a znovu přetřete

Dřevěný nábytek

Dřevěný nábytek potřebuje po zimě ošetřit alespoň olejem. Omytý povrch můžete lehce přejet jemným brusným papírem a aplikovat vrstvu vyživujícího oleje. Díky obroušení se olej lépe vsákne a dřevo bude chránit nejen na povrchu. Lakovaný dřevěný nábytek bude potřebovat jednou za čas obrousit úplně a komplet přetřít.

Jestli při péči o dřevo zjistíte, že někde vznikla prasklina nebo vypadl suk, místo zatmelte, nechte vytvrdnout, znovu obruste a až pak aplikujte olej nebo barevný nátěr

Velkou hrozbou jsou plísně, které si rády smlsnou hlavně na nábytku z měkkého dřeva nebo na tom, co stojí trvale ve vlhkém prostředí. Je možné, že při jarní péči objevíte černé tečky, fleky nebo zelenou plíseň na povrchu… V tu chvíli je potřeba nasadit respirátor, abyste nevdechovali spóry plísní, a pečlivě vybrousit napadenou část. Tu následně ošetřete protiplísňovou impregnací a přetřete olejem nebo lakem.

Plastový nábytek

Plast používaný na nábytek bývá většinou velmi odolný, přesto se občas stane, že někde praskne. Takový kus nijak neopravíte, nezbude vám nic jiného, než pořídit nový.

Nahlédněte do zrekonstruované zahrady ležící na hranici lesa: najdete v ní terasu, saunu i vodní bránu. Prostor dokonale dotvářejí dřeviny a trvalky

www.nkz.cz

Dotáhněte šrouby

I když na židlích přes zimu nikdo neseděl, změny teplot udělaly své a některé šrouby se mohly uvolnit. V rámci zachování svého zdraví a bezpečí všech členů domácnosti i návštěv se chopte šroubováku a zkontrolujte každičký šroubek, který drží váš nábytek pohromadě.

zahradní textil
Info ikona

Nezapomeňte na textil

Textilní podsedáky, odnímatelné polstrování a plédy jste nejspíš na zimu schovali do sucha, ale i tak si na sobě nesou známky používání z loňské sezony. Co je možné, šetrně vyperte v pračce, ostatní alespoň otřete vlhkým hadříkem, můžete použít i jemný kartáček a jedlou sodu, která pomůže textil zbavit nežádoucího zápachu.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada