Kdo se rozhodne pro přírodní kámen, vnese si do zahrady kousek věčnosti: žula je stará asi 10 milionů let, dolomit dokonce 140 milionů let. Kvůli své odolnosti se hojně používá pro zahradní cesty, zídky nebo schody. Pokud váháte, který zvolit, poptejte se v nejbližším kamenolomu.
Žula a rula na terasu, pískovec pro cesty a k bazénu
Známou pevnou horninou je žula, která se s oblibou používá jako dlaždice. Podobně vypadá rula, která v podobě mnohostěnných dlaždic upoutá třeba kolem sezení. Pískovec se svou světlou barevností vás nechá snít o dovolené na Jihu a skvěle se hodí na terasy, cesty a lemy bazénů.
Prachovec je ideální kámen pro dlažbu i zídku
K usazeným horninám patří také prachovec, který se vyznačuje jemnými nuancemi a těší se vzrůstající oblibě. V závislosti na hloubce těžby má prachovec chladný šedomodrý, teplý hnědý nebo nažloutlý odstín a ladí s nejrůznějšími styly zahradní tvorby. Je odolný vůči mrazu, takže je to ideální dlažební i zídkový kámen a hodí se také na korunu zídky.
Dolomit nebo vápenec vynikne na terase i jako obrubník
Oblíbený je také dolomit, který je většinou zbarvený slonovinově, šedě nebo hnědavě. Najde využití jako obrubník, dlaždice nebo součást zídky z přírodního kamene. Podobně různorodý je vápenec (někdy se prodává pod anglickým názvem limestone), který je zbarven jednou světle béžově, jindy šedě a může být protkán pěkným modrým leskem. Oba mají ušlechtilou optiku – hezky se uplatní zabudované do pěšin, teras a zídek.
Kámen v zahradě a doprovodné rostliny
Doprovodné rostliny jsou tu nutností – vytvoří buď hezkou kulisu, nebo se stanou půvabným protihráčem, který zjemní působení kamene. Nejlépe toho dosáhnete, když vedle velkoformátových kamenů vysadíte jemné druhy, jako orlíček, sporýš klasnatý, žluťuchu nebo okrasné trávy.