I malá zahrada si může dovolit působivé detaily – jen jich nesmí být moc.
Foto: Shutterstock
Tvary i materiály v zahradním prostoru
Na malém zahradním prostoru se dobře uplatní geometrické prvky, jako čtverec, obdélník a kruh – protože pořádek působí ladně. Totéž platí pro volbu materiálů a nábytku. Jednotné a vzájemně sladěné materiály vyzařují klid, který je pro malé prostory tak důležitý. Například štěrk a desky z přírodního kamene působí zdrženlivě a neodvádějí pozornost od osázení.
Promyšlené uspořádání malé zahrady
Zahrada se bude zdát rozmanitější a větší, když v ní bude co objevovat. Zakomponujte do ní proto vhodné detaily. Tam, kde se to nabízí, lze vytvořit volný průhled do okolní krajiny, který umožní pohled do dálky. Možností jsou také kompozice z rostlin s květy v sytých barvách v popředí – třeba oranžové nebo červené – a decentními odstíny modré nebo bílé v pozadí, kde prostoru dodají hloubku.
Stromy s malou korunkou
Nemusíte se vzdát ani stromů. Do malých zahrad jsou příhodné dřeviny malého vzrůstu s kulovitou korunou – například javor mléč (Acer platanoides ’Globosum’), katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides ’Nana’) nebo vrba babylonská (Salix babylonica ’Umbraculifera’). Umožní dodržet předepsané odstupy od okraje pozemku, a navíc jsou většinou vhodné k podsadbě. Tyto stromy s převážně kulovitou korunou dosahují průměru čtyř až šesti metrů a jsou přínosem jak jednotlivě, tak ve skupině. Když se budou navíc pozvolna snižovat, navodí dojem, že jsou ve větší dálce.
Optické zvětšení prostoru
Klidné vodní plochy jsou jako zrcadlo, ve kterém lze pozorovat nebe a plující mraky. Zrcadlením se navíc do zahrady dostane víc světla. Také tvar vodní nádržky ovlivňuje vnímání celku: podlouhlé tvary zahradu protahují a opticky zvětšují.