„Nejhorší variantou je ponechat kolem rostlin obnaženou půdu, protože tím půdní systém vystavujeme nejen teplu, ale i působení UV záření, větru, případně mrazu,“ říkají zahradní architekti z Atelieru Partero. Podle nich je možné tomu zabránit hned následujícími způsoby, ideálně kombinací všech.
Jak připravit zahradu na sucho: stačí čtyři jednoduché změny
Suchu odolá zapojený porost rostlin
Musíte plánovat. Už ve fázi výsadby byste měli znát budoucí velikost rostlin a podle ní určit hustotu výsadby tak, aby mezi nimi nevznikal prázdný prostor. Ideální je právě takový zápoj, kdy se rostliny svými okraji dotýkají a není vidět holá půda.
Patrovitá výsadba rostlin zajistí více stínu
Čím více vrstev, tím lepší izolace. Pokud v zahradě vytvoříte více pater vegetace, budou vyšší rostliny (např. stromy nebo keře) poskytovat stín těm pod sebou. Listnaté stromy a velké keře fungují jako výkonné klimatizační jednotky a je prokázáno, že v jejich bezprostřední blízkosti je vzduch o několik stupňů chladnější a zároveň má vyšší vlhkost. Jen musíte dát pozor na vzájemně kompatibilní rostliny, které si vzájemně budou ideálními partnery.
Místo trávníku vysaďte slunomilné trvalky a keře
Pozor na Otesánky. Pokud máte slunný pozemek, kam celý den praží slunce, potřebujete volit takové kombinace rostlin, které mají snížené nároky na vláhu. Existuje velké množství slunomilných rostlin a společenstev, jen anglický trávník k nim bohužel nepatří. Naopak se jedná o jednu z nejvíce na vodu náročných složek. Pokud se jej nedokážete zcela vzdát, je dobré jej ponechat jen tam, kde plánujete na zeleném koberci skutečně pobývat. V méně zatěžovaných částech zahrady potom můžete vytvořit pestrou a oku lahodící mozaiku z trvalek a dřevin. Velmi pěkný detail může také vzniknout při přechodu nakrátko sečeného trávníku ve vysokostébelnou louku.
Záhony mulčujte, dokud se porost nezapojí
Pomáhejte slabším. I když je zahrada správně naplánovaná, vyžaduje k plnému zapojení čas. Někdy může trvat tři i více let, než vše vyroste do plné velikosti a do té doby by půda mohla zůstat odkrytá a vysychat, což by opět následně ohrozilo mladé výsadby. Proto se ihned po výsadbě pokrývá půda peřinou z mulče. Jednoduché pravidlo říká, že pod dřeviny patří dřevo (čili zahradnická borka), zatímco sluncemilné trvalky dávají přednost zásaditému mulči (např. vrstvě jemného štěrku). Podrostovým trvalkám, zvyklým růst pod dřevinami, většinou borka nevadí.
Xeriscaping: zahradní úpravy, které nevyžadují závlahu
Zdroj: Atelier Partero