Čtvercový pozemek kolem nově postaveného domu se měl podle zadání majitelů proměnit v několik dalších „pokojů“, kde se budou rádi scházet (anebo taky zašívat) všichni členové rodiny. Jak se to povedlo?
Rozčlenění zahrady do několika částí
Mírně svažitý terén v zahradě byl upraven do tří stupňů a na nich vzniklo pět (anebo šest, když počítáme zahrádku před domem) zelených místností. Klid domácích chrání výsadby dřevin po okraji zahrady, které však zachovávají průhledy do okolní krajiny. Mezi nimi se skrývají nejen „zelené pokojíčky“, ale i takové nezbytné náležitosti, jako je kompostér.
„Na dům navazuje pobytová zóna s venkovní kuchyní. Velkou dřevěnou terasu na jedné straně ukončuje prostorná pergola, na druhé otevřená venkovní kuchyň, umístěná tak, aby byl maximálně využit prostor zahrady. Kdo právě nevaří anebo neochutnává, může rovnou z terasy skočit do bazénu. I ten je obklopen dřevem, po němž se příjemně chodí bosou nohou. Pod dřevěnou palubou se také ukrývá technika potřebná pro čištění bazénu,“ popisuje nejčastěji využívaný „pokoj“ jeden z autorů řešení Ferdinand Leffler.
Dřevěná plocha před saunou je určena i pro relaxaci. Je odtud příjemná vyhlídka po celé zahradě.
Foto: Atelier Flera
Na bazén navazuje sauna s vířivkou, a když uděláte ještě pár kroků, ocitnete se pod sprchou, skrytou mezi stromy v rohu zahrady: je příjemné se pod ní zchladit a plavci, kteří přicházejí z hřiště, se můžou trochu opláchnout, než skočí do bazénu. Celý prostor terasy a bazénu obklopují trvalkové záhony, takže při pohledu ze zahrady nic neruší.
Dětské hry i sportovní vyžití na zahradě
„Aktivní zóna na protější straně patří hlavně dětem. Pro holky jsou tu pokojíčky z vrbového proutí, kde se dá dobře hrát třeba s panenkami. Rodiče o dětech vědí, ale přece jen se tu před nimi lze trochu schovat,“ pokračuje ve virtuální prohlídce Ferdinand Leffler. Pro ty, kdo si chtějí trochu protáhnout tělo, je tu klouzačka, trampolína a houpačka, pro dospělé, kteří si hlídají figuru, pak spíš venkovní posilovna. To všechno schované za zástěnou, která slouží zároveň jako dřevník. Trávník se pak může proměnit v badmintonové hřiště.
Skryté zákoutí se zapuštěným ohništěm
Celá rodina se nakonec stejně sejde u ohniště. Najde ho jen ten, kdo chvíli hledá: je totiž zapuštěné a skrývá se za hájkem z břízek a okrasných trav, který i na „jednoduchou“ a nepříliš velkou zahradu vnáší trochu tajemství.
Zeleninová zahrada se skleníkem i kompostem
Užitková zahrada je zarovnaná do vyvýšených záhonů z fortelného dřeva, usazených v mlatovém povrchu. Její součástí jsou praktické prvky, jako skleník, kompostér a zahradní domek, kam se dá schovat nezbytné (ale leckdy překážející) zahradní nářadí všeho druhu. A protože zeleně není nikdy dost, má zahradní domek střechu osázenou nenáročnými rostlinami, jimž nevadí sucho.
Záhony bylinek a zeleniny mají být při vaření po ruce. Proto užitkovou zahradu spojuje s domem magnóliová stezka: tomu, kdo po ní jde na jaře, se do vlasů nebo k nohám snášejí něžné růžové plátky šácholanů. Může si připadat jako ve snu, který se splnil.