Optické zkrácení dlouhé zahrady
Pokud se rozhodnete dojem hloubky zmírnit, zkuste vysázet do pozadí rostliny s tmavými listy, jaké má tis, červený buk, ruj vlasatá nebo pěnišníky. Do popředí naopak umístěte dřeviny s jasně zeleným olistěním, jaké nabízí třeba vrba bílá, habr obecný, javor jasanolistý a hrušeň vrbolistá.
Jak tenhle trik funguje? Využívá přirozené vnímání barev lidským okem. Tmavé barevné odstíny se opticky přibližují k pozorovateli a vyvolávají pocit, že osázení je mnohem blíž, než ve skutečnosti. Výsledkem je proto zdánlivé zkrácení vzdálenosti a dojem, že zahrada není tak rozlehlá.
Zdánlivé zvětšení malé zahrady
Malé zahrady s nesprávným osázením vypadají ještě menší a užší, než ve skutečnosti jsou. Aby se stísněnému pocitu předešlo, měly by se na konec zahrady vysadit stromy a keře se světlými nebo bíle panašovanými listy, jako je javor jasanolistý (Acer negundo ‘Flamingo‘) a bíle či modře kvetoucí trvalky. Dřeviny s temně zbarvenými listy a trvalky s červenými nebo oranžovými květy by měly růst v popředí, protože tmavé a hřejivé barevné tóny vyvolávají pocit blízkosti.