Původně tu bylo několik drobných hospodářských dřevěných staveb s menším posezením pod pergolou. „Majitelé věděli, že když se sejde celá rodina, včetně prarodičů, je potřeba hodně místa. Starý ořech mají v oblibě všichni členové domácnosti, takže jsme se snadno shodli, že ho zachováme. Dává místu jedinečnou atmosféru a příjemně stíní v horkých letních dnech,“ vzpomíná na začátky spolupráce zahradní architektka Anna Chomjaková z Atelieru Flera.
Pro život venku
Zadání majitelů bylo jednoznačné: dostatečná plocha na posezení, venkovní vaření a prostor pro děti, nejenom v podobě trávníku. „Známe vkus majitelů a věděli jsme, že mají rádi přírodní materiály a předměty s příběhem. Náš základní koncept se jim líbil a upravovaly se jen drobnosti, vyměnilo se několik druhů rostlin,“ doplňuje zahradní architekt Ferdinand Leffler.
Klidovou zónu dvora odděluje od zbytku zahrady dřevěný paraván, který rovněž slouží jako účinná zábrana při fotbalových utkáních. Základem kompozice je uspořádání ploch do typického venkovského hospodářského dvora, ve kterém býval ústředním prvkem vzrostlý strom. Přáním majitelů bylo zachovat původní masivní nábytek. Podle toho architekti volili materiál a tvar všech nových prvků, které jsou jednoduché, ale taktéž z masivního cedrového dřeva.
Babičkovské a české
Zahrada se zavlažuje jako za starých časů, ručně přímo ze studny. Protože je chalupa blízko města, jezdí sem majitelé téměř každý víkend. Přesto architekti vybírali z druhů rostlin takové, které budou nejen připomínat venkovskou zahradu, ale budou dobře snášet i sucho. Původní túje a cypřišky byly odstraněny, protože atmosféře tradiční české venkovské zahrady nijak nepomáhají. Vedle vzrostlého ořešáku najdeme na „babičkovské zahradě“ i červenoplodé špendlíky, bohyšky, kosatce, kapradí nebo břečťan.
Hra pro děti i dospělé
Dvorek poskytuje řadu příležitostí k posezení i dost zábavy pro dlouhé letní večery. Prázdninové dny prodlužuje venkovní osvětlení. Majitel rád hraje šachy, velké figurky jsou skvělou zábavou pro něj, děti i dospělé návštěvy. Ferdinand Leffler zdůrazňuje jednu osvědčenou zkušenost: „Zábavní prvky a atrakce nesoustřeďte v zahradě jen na jedno místo, ale rozprostřete je do všech koutů zahrady; tak vás bude lákat vstoupit do všech jejích částí a plně si ji užít.“