Statek slouží majitelům zatím k letní rekreaci
Zásah především do dvora byl opravdu velký, málokdo by to ale na první pohled řekl. Promyšlený koncept umožnil přinést stromy a trvalky přirozeně rostoucí v okolí do obytné části zahrady, a tím ji harmonicky propojil se sadem a okolní venkovskou krajinou.
Barevnou paletu použitých materiálů předurčily budovy ze světlého kamenného zdiva. Proto je biotop obložen světlým kamenem a na příjezdové cesty byl použit původní kámen, který se našel na pozemku.
Zatím se statek využívá k letní rekreaci, ale při plánování se počítalo i s možností, že bude obýván celoročně. Majitele láká představa, že by se tu na stáří usadili, a dokonce chovali hospodářská zvířata. Na hranici mezi dvorem a sadem je proto možné postavit plot, který by ovcím, kozám a slepicím zabránil do rekreační části zahrady chodit.
Při renovaci statku byl zachován původní ráz
Majitelé rekonstruovali statek sami a snažili se použít co nejvíc místních materiálů a prvků, aby si zachoval původní ráz. Pro nové doplňky pak vyráželi do antiků. Zahradní architekti na tyto snahy navázali a posunuli je ještě dál. Například tak, že do trvalek kolem koupacího jezera zakomponovali stará kamenná vodní koryta, která teď slouží jako dekorace i pítko pro hmyz a ptáky.
Koupací biotop vypadá jako kamenné koryto
Právě koryty se inspirovali při navrhování samotného koupacího biotopu. Ten díky kamennému obložení působí jako velké vodní koryto a zároveň splňuje hlavní požadavek rodiny – koupací nádrž ve tvaru delší plavecké dráhy.
Dvě dřevěná mola, která k biotopu přisedají, mají ideální velikost pro lehátka a (nejen) letní odpočinek. Díky použitým přírodním materiálům, a především hustým a divokým trvalkovým výsadbám působí jezero v místě naprosto přirozeně a nenásilně.
V záhonech jsou vysazeny rostliny z okolí
„Při navrhování záhonů jsem se nechala inspirovat běžně rostoucími rostlinami na okolních statcích,“ vysvětluje koncept zahradní projektantka Anna Chomjaková. Radost tak rozdávají drobná kvítka sasanek, udaten, máček, kakostů, kopretin, čemeřic nebo lupin. Oblíbené bylinky, jako levandule, mateřídouška, oregano, šalvěj, saturejka a meduňka, které jsou do trvalkových záhonů namíchané, slouží paní majitelce do čajů, na vaření i do suchých vonných směsí.
Při budování sítě zahradních cestiček dali architekti přednost světlému mlatu. Ten svým odstínem ladí jak se zachovalými kamennými zdmi stavení, tak s trvalkovými plochami v prosluněném provensálském stylu a působí, jako by tu cestičky byly odjakživa.
Stromy k hospodářským usedlostem patří
Úplnou novinkou na dvoře jsou stromy, které k hospodářským usedlostem vždy patřily, a byla by obrovská škoda připravit se o dynamiku, kterou spolu s trvalkami prostoru dávají. Jak porostou, budou poskytovat i stín, do té doby si obyvatelé vystačí s otevřenou stodolou, kde vznikla plně vybavená venkovní kuchyň s posezením dost velkým, aby pojalo i větší společnost.
Užitkové záhony umístěte i do obytné zahrady
Nejen pro letní grilování s přáteli a rodinou využívají majitelé výpěstky z dřevěných vyvýšených záhonů, příhodně umístěných v bezprostřední blízkosti odpočinkového mola a koupacího biotopu. „Doby, kdy byly zeleninové zahrádky schované někde stranou, jsou už naštěstí pryč,“ říká zahradní designér a spoluautor projektu Ferdinand Leffler. „Nebojte se je umístit do obytných částí zahrady. Někam, kde je máte na očích a můžete se ze své úrody těšit.“