Břidlice je jedním z mála přírodních kamenů, které mají hladký povrch a antracitovou až modrošedou barvu. K jejím přednostem patří, že jde snadno řezat, štípat nebo do ní vyvrtat otvor. Jako materiál zároveň dlouho vydrží.
Břidlice se uplatní i v podobě nášlapných kamenů nebo jako povrch zahradních cest.
Foto: Shutterstock
Výborná štěpnost a různé barvy břidlice
Břidlice vznikaly převážně v devonu (před 400 až 350 miliony let) při vrásnění jílovitých vrstev, které byly uloženy v mořském bahně. Vezmete-li kámen břidlice do ruky, zjistíte, že se v místě zlomu hedvábně leskne a pouhým okem je možné v něm rozeznat jednotlivé vrstvy ležící na sobě. Specifickou vlastností břidlice je tudíž výborná štěpnost do desek nejrůznější tloušťky (je jako stvořená k pokrývání střech).
Díky jemnozrnné struktuře je břidlice většinou tmavá a díky vysoké absorpci světla se zdá i modrošedá nebo antracitová s hedvábným leskem. Výskyty břidlice v jiných odstínech, jako je zelená, červená, purpurová nebo červenohnědá, jsou celosvětově vzácné. Barvu určují přirozeně uložené minerály: chlorit barví břidlici do zelena, hematit do červena nebo purpurova.
Břidlice se uplatní na domech i v zahradách
U nás se šedé až černé ploché kameny břidlice vyskytují třeba v Nízkém Jeseníku, kde našim předkům často znemožňovaly jiné využití luk než pasení. Břidlice tu také určovala ráz vesnic: střechy domů a fasády byly kryty nebo obloženy šedomodrými deskami břidlice a vrstvené zídky zdobily předzahrádky. Ani v zahradní tvorbě tak není břidlice žádnou novinkou.
Díky své barvě se břidlice zvlášť dobře hodí k modernímu stylu zahrad: hladké elegantně šedé dlaždice se využívají jako povrch teras nebo cest, břidlicové bloky zase při stavbě schodů. Břidlice s nepravidelným povrchem se uplatní v přírodních zahradách, např. v zídkách z lámaného kamene. Za uvedení stojí i břidlicová drť (v nejrůznějších velikostech a barvách) ve štěrkových zahradách a záhonech.
Trvanlivost a rozdíly v kvalitě břidlice
Břidlice je přírodní produkt s různou kvalitou, ne všechny druhy břidlice se proto hodí pro každé využití. U mnohých břidlic lze ale na základě zkušeností dobře odhadnout jejich trvanlivost (80 až 120 let, podléhá pouze přirozenému zvětrávání). Geologické složení mohou určit speciální analýzy, podle nichž lze stanovit trvanlivost a vhodné využití přesněji. Břidlici proto vždy pořizujte v odborné prodejně přírodního kamene nebo ve stavebninách, kde dostanete dostatek informací. Mrazuvzdornost břidlice lze potvrdit osvědčením o zkoušce u příslušného výrobce.
Výrobky nabízené jako „umělá břidlice“ jsou vyrobené z umělé pryskyřice nebo cementu s příměsí břidlicového prášku. Ovšem až na barvu mívají s originálem pramálo společného: miliony let stará břidlice zůstává dodnes nenapodobitelná.