Atmosféru terasy zvýrazňuje dlažba. Kdysi oblíbené desky z vymývaného betonu už trochu vyšly z módy. V obchodech se stavebninami je k dostání ale i sortiment jiných dlažebních materiálů: štípané nebo řezané desky z přírodního kamene, betonové desky v nejrůznějších barvách a strukturách povrchu a někdy i zvonivky (klinkery – dvakrát přepalované cihly) v červené, hnědé, a dokonce i modré barvě.
Stačí přeložení dlažby
Původní dlaždice mnohdy bývají položeny do pískového lože. Chybí-li však štěrkový podklad, bývá důsledkem nerovnoměrný pokles dlaždic na různých místech. Nemusíte tedy hned měnit dlažbu: stačí ji přeložit. Nové lože připravte udusáním nebo uválcováním 15–20 cm vysoké vrstvy štěrku do přesné roviny: tu stanovíte za pomoci nataženého provázku nebo položené laťky a vodováhy. Teprve na štěrkový podklad rozhrňte 5 cm vysokou vrstvu písku. Hrubý štěrk raději překryjte tenkou vrstvičkou jílu a teprve potom rozhrňte písek a položte dlaždice.
Terasu oživíte květy rostlin v okolní výsadbě, velkých květináčích i závěsných nádobách.
Osvěžení vydlážděné plochy
Vzhled vydlážděné plochy můžete zlepšit vložením dlaždic s odlišným povrchem, kamenných desek, zvonivek nebo keramických dlaždic. Dalším osvěžením je výsadba trvalek mezi dlaždice. Je to jednoduché: stačí, když mimo hlavní pěší trasy vynecháte jednu nebo dvě dlaždice, vzniklý prostor ze stran ohraničíte plastovými deskami (aby se do něj nedrolilo pískové lože), vysypete zeminou a vysadíte nízké trvalky snášející sešlapování. Záhon může být i vyvýšený s bohatším osázením nebo nízkým keříkem.
Květy v přenosných nádobách
Oblíbeným doplňkem slunné terasy jsou větší přenosné subtropické rostliny, například oleandr, durman, libora, ibišek či kalokvět. V kvetení by na sebe měly navazovat. Do skupinky zařaďte alespoň jeden druh s nepřetržitým kvetením a jeden druh s vonnými listy či květy. Bohaté kvetení zajistí hojná zálivka a přiměřený přísun živin (buď jednou týdně v zálivce, nebo pomalu rozpustné hnojivo).