Jak naplánovat ploty a předěly

Většina majitelů zahrad by se jen těžko smiřovala s neohraničeným pozemkem. Rozhodnutí, zda pozemek obehnat plotem, zdí nebo živým plotem, závisí na mnoha faktorech.

Hranice a ploty kolem i uvnitř zahrady

Nejdřív si ujasněte, co od oplocení pozemku očekáváte. Je pro vás zásadní pocit bezpečí? Nebo stojíte především o ochranu před nevítanými pohledy zvenčí? Anebo dáváte přednost otevřené atmosféře? Při plánování podoby oplocení je rovněž důležité vzít v úvahu velikost zahrady, pořizovací náklady a nároky na údržbu. A kromě toho všeho platí, že plot, zeď nebo živý plot by měly odpovídat stylu domu a okolí. 

Hranice jsou stejně důležité i uvnitř pozemku. Člení zahradu, dodávají jí strukturu, a vytvářejí tak potřebné napětí a atmosféru. Vysoké ploty nabízejí ochranu před zvědavými pohledy i větrem nebo od sebe oddělují různé části zahrady.

Plot z kulatiny
Info ikona

Spíše na venkov se hodí plot z kulatiny, v luxunějším prostředí se uplatní kulatina zbavená kůry.

Foto: Shutterstock

Nejčastější jsou ploty ze dřeva nebo z kovu

Než se pustíte do práce, myslete na to, že ploty a zdi patří mezi stavby, které musejí splňovat určité předpisy. Nepotřebují sice stavební povolení, ale obec například může omezit jejich výšku vyhláškou.

Nejčastější formou ohraničení pozemku jsou ploty, protože jsou levné a dají se rychle nainstalovat. Obvykle jsou vyrobeny ze dřeva nebo kovu. Tradiční variantou jsou proutěné ploty z vrbových nebo lískových proutků. Dobře se uplatní jako pohledová clona a vnesou do zahrady přirozenou a romantickou atmosféru. Dřevěné ploty mohou být z palisád, latí, hranolů nebo kulatiny.

Kovový plot
Info ikona

Kovový plot bude trvanlivý jen s vhodnou povrchovou úpravou, např. žárovým pozinkováním.

Foto: Shutterstock

Neprůhledný plot vs. plot s průhledy

Na podobě plotu závisí, nakolik je zachován průhled do zahrady. Uzavřené ploty nebo ploty s prkny posazenými blízko u sebe zajišťují dobrou pohledovou ochranu, ale kladou silný odpor větru, takže je důležité je dobře ukotvit.

Z hlediska pořizovacích nákladů jsou výhodnější a na péči méně náročné ploty z drátěného pletiva, které však z optického hlediska působí až příliš obyčejně. To lze snadno napravit s pomocí popínavých rostlin, jako je břečťan, vilec nebo lichořeřišnice. Pokud byste stáli o stabilnější a stylovější variantu oplocení, použijte kovový mřížový plot. Nejelegantnější variantou jsou ploty z kovaného železa. Kromě drahých, ručně dělaných plotů lze koupit také levnější, průmyslově vyráběné modely.

Plot z gabionů
Info ikona

Gabionové ploty jsou trvanlivé, zajišťují soukromí a bezpečnost, izolují hluk a nemusíte se o ně starat.

Foto: Shutterstock

Pevné zdi a ploty z gabionů 

Obehnání pozemku zdí poskytne největší pocit bezpečí a nejlepší ochranu před nevítanými pohledy, větrem a hlukem. Zdi navíc dlouhou dobu nevyžadují větší péči. Ať už je zeď z přírodního kamene, cihel zvonivek, vápence, nebo betonu, měla by barevně ladit s materiály, které byly použity na cestách a místech určených k sezení. Pokud je třeba překonat větší výškové rozdíly, je praktickým a atraktivním řešením terasování s pevnými opěrnými zdmi.

Možností jsou i drátěné koše vyplněné kameny, které se v zahradách objevují čím dál častěji. Nejen proto, že hezky vypadají, ale také proto, že se dají snadno nainstalovat a flexibilně použít jako zdi. V souladu se stylem zahrady se koše plní odlišnými materiály, například přírodními kameny nebo skleněnou drtí. Gabiony působí živěji, když je ozeleníte popínavými rostlinami, např. loubincem pětilistým.

Stříhaný živý plot
Info ikona

Živý plot potřebuje určitou péči, ale funguje jako větrolam a poskytuje soukromí i místo k hnízdění ptáků.

Foto: Shutterstock

Živé ploty, stěny a clony

Alternativou k plotům a zdem jsou živé ploty. Komu záleží na celoroční pohledové ochraně, měl by zvolit živý plot ze stálezelených dřevin – zeravu, bobkovišně nebo tisu. Uvnitř zahrady nabízejí tyto ploty poklidné pozadí pro pestré záhony nebo kvetoucí keře. Aby si živý plot zachoval požadovaný tvar, je třeba ho pravidelně stříhat. Ale pozor, v malé zahradě si jejich využití pečlivě rozmyslete: vysoké stálezelené stěny tam často působí tísnivým a skličujícím dojmem. 

Smíšený kvetoucí živý plot se mění s každým ročním obdobím. Keře, jako kolkvície, vajgélie nebo keřové růže, vás postupně potěší rašícími listy, květy, nádherným podzimním zbarvením a někdy i plody. Tyto ploty nejsou náročné na údržbu, jen jednou za několik let byste je měli prosvětlit. Pro kvetoucí živý plot ovšem potřebujete v zahradě dostatek místa, protože snadno mohou dosáhnout šířky tří metrů.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada