Tradiční dřevo
Nejlevnějším a také nejužívanějším materiálem je dřevo. Vyžaduje pravidelnou péči, aby dlouho vydrželo a časem neztrouchnivělo a nerozpadlo se. Změna barvy dřeva signalizuje, že je nejvyšší čas pro nový ochranný nátěr. Nejprve plot zbavte mechu, lišejníků a nečistot. Potom naneste impregnační základ. Ten chrání dřevo před napadením houbami a slouží jako podklad.
Přírodní vzhled dřeva zachovají ochranné lazury. Obsahují barvu, která nepodléhá účinkům ultrafialového záření. Pamatujte: čím tmavší je lazura, tím déle vydrží. Krycí vnější nátěry zvyšují odolnost dřeva vůči povětrnostním vlivům. Ve srovnání s laky nezabraňují přirozené výměně vlhkosti a vzduchu v materiálu, protože jsou pórovité a elastické. Dřevo impregnované pod tlakem nepotřebuje ochranný nátěr. Plot z tvrdého dřeva nebo dřeva odolného vůči napadení houbami, například z dubu, modřínu nebo akátu, nemusíte natírat.
Nechcete-li plot natírat, barvy mu dodají i květy popínavých rostlin.
Popínavé oživení
Také ploty podléhají trendům. Laťkový plot i živý plot ze zeravu se časem mnoha lidem stal trnem v oku. Rádi by jej nahradili oplocením z litiny nebo dřevěnými zástěnami. Pokud se nechcete trápit s módními vlnami, jednoduše plot z potahovaného drátěného pletiva zakryjte vhodnou výsadbou rostlin, keřů a popínavek. Rychle rostoucí popínavé rostliny, jako třeba hrachory nebo lichořeřišnice kapucínská, v létě rychle zakryjí podstatnou část plotu. Rovněž směs vysokých trvalek, například ostrožka, topolovka, plamenka, kopretina, janeba, vysoké hvězdnice a záplevák, nebo keře odvedou od drátěného pletiva pozornost. V přírodních zahradách se kromě živých plotů užívají i ploty pletené, především z vrbových prutů, a štípané (ze svisle štípaných vyšších špalků).
Ještě před oplocením
Ve svažitém terénu existují dva způsoby, jak plot ukotvit. Buď sloupky zapustíte do betonových základů, nebo postavíte stupňovitou podezdívku. Změna oplocení vnese na zahradu vítané oživení. Stavbu plotu předem projednejte se sousedem a informujte se o podmínkách na stavebním úřadu (může vyžadovat stavební ohlášení, případně vyhláškou a omezovat výšku plotu).