Kam se schovat před sluncem

Zahradní slunečník na mnoho způsobů 

Můžete si vybrat z několika typů protisluneční ochrany. Slunečník je obvyklým a nejjednodušším prostředkem pro zajištění stínu. Je praktický – když ho složíte, nezabírá téměř žádné místo, a ve chvíli, kdy ho potřebujete, můžete ho během několika minut rozložit. Jedinou podmínkou pro jeho použití je bezpečné a spolehlivé ukotvení. Mobilní slunečník tak musí mít dostatečně mohutný a těžký stojan, který zajistí, že se slunečník nevyvrátí nebo že jej neodnese vítr. Na trhu jsou i slunečníky s ukotvením do stěny.

Plachta slunečníku
Info ikona

Slunečník může mít tvar kruhu, půlkruhu, čtverce nebo víceúhelníku, a to různých velikostí i provedení.

Foto: Shutterstock

Stožár z oceli, dřeva nebo hliníku doplňuje kruhový slunečník nebo stínicí plachta ve čtyřúhelníkovém či víceúhelníkovém tvaru. Těžké modely se otevírají tažným lankem nebo klikovým systémem. Špičkové slunečníky jsou vybaveny naklápěcím mechanismem, jímž je možné plachtu natáčet tak, aby zachytila co nejvíc slunečních paprsků. Praktická je podložka na kolečkách či válečcích, takže lze slunečník snadno přemístit na jiné stanoviště.

Z potahových materiálů se využívají převážně speciální tkaniny z polyakrylátu s ochrannou vrstvou proti UV záření, která brání vyblednutí látky a prodlužuje její životnost. Lněná nebo bavlněná tkanina po dešti rychle vyschne, ale snadno se zašpiní.

Sluneční plachta
Info ikona

Sluneční plachtu je možné připevnit ke sloupkům a pomocí fasádních kotev i na dům.

Foto: Shutterstock

Sluneční plachta různých tvarů 

Plachta proti slunci existuje v mnoha podobách. Typy s menší plochou se snadno ukotví na stěnu. Mobilní varianty lze rychle natáhnout mezi několik nosných tyčí. Velké plachty s plochou nad 15 čtverečních metrů už vyžadují důkladné ukotvení a pevnou odolnou tkaninu, opět opatřenou ochranou proti UV záření. Životnost plachty prodlouží kvalitně vsazená očka po obvodu a zesílená zapošívaná nebo zažehlovaná obvodová hrana.

Tradiční markýza moderně 

Markýza se montuje na stěnu domu. Její velikost a tvar se řídí průběhem oslunění a orientací domu vůči světovým stranám. Odborník může tuto situaci přesně spočítat a ukázat vám na počítači vizualizaci. Také u markýzy platí, že na životnost má vliv kvalita provedení konstrukce a materiál plachty: ten by měl být snadno ošetřovatelný a odolný proti působení UV záření. Samozřejmostí je pevný a dobře zpracovaný šev a zapracovaný okraj. 

Balkonová markýza
Info ikona

Markýzou můžete ochránit před sluncem i interiér. Zvolit můžete stínění s nosným profilem i bez něj.

Foto: Shutterstock

Dražší stahovací markýzy s motorovým ovládáním se vyplatí opatřit automatickým senzorem deště a větru. Na základě dat ze senzorů v případě nepříznivého počasí řídicí systém markýzu sám stáhne, takže zabrání možnému poškození markýzy nebo stěny. Dobře umístěná markýza zastíní také exponované okenní plochy, takže zabrání přehřívání místností. Pokojové rostliny, nábytek i podlahové krytiny pak tolik netrpí vedrem a slunečním zářením.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada